Parkinson hastalarında homosistein düzeyi ve önemi
Homocysteine levels and importance in parkinson's disease patients
- Tez No: 468604
- Danışmanlar: UZMAN GÜLBÜN ASUMAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Homosistein, metiyonin metabolizması sırasında oluşan ve sülfür içeren bir aminoasittir. Plazma homosistein düzeyi standardize edilememiş olmakla birlikte, genellikle normal değeri 12 saatlik açlık sonrası alınan kanda 5-15 mmol/L'dir. Homosistein NMDA reseptörünün glutamat bağlanan kısmına agonistik etki göstermekte ve reseptörü aktive ederek eksitotoksik cevaba neden olmaktadır. Bu nedenle homosistein düzeyinin artması nörodejeneratif etkiler için potansiyel bir kaynak olmaktadır. Hiperhomosisteinemi; vasküler hastalıklar, Alzheimer hastalığı, demans, kortikal ve hipokampal atrofi için bir risk faktörüdür, en sık sebebi nutrisyonel faktörlerdir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda homosistein Parkinson hastalarında da yüksek saptanmış ve levodopa kullanımının homosistein düzeyinde artışa sebep olduğu gösterilmiştir. Hayvan deneylerinde de levodopa ve dopamin dekarboksilaz inhibitörü uygulandıktan sonra S-adenosilmetiyoninin S-adenosilhomosisteine ve homosisteine katekol-O-metil transferaz aracılığı ile dönüşmesinde artış ve buna bağlı olaral homosistein konsantrasyonlarında iki kat artış saptanmıştır. Vasküler yapılarda oluşturduğu bozukluk dışında homosistein yüksekliğinin nörotoksik etkileri bulunmaktadır. Bozulmuş bellek işlevine sahip hastalarda plazma ve BOS'ta azalmış folat ve vitamin B12 ile artmış homosistein düzeyleri saptanmaktadır. Yapılan çalışmalarda demansı olmayan yaşlı kişilerde bile 14 mmol/L'yi geçen kan homosistein düzeyi kognitif performansta %25'lik bir düşüş ile ilişkilendirilmiş, yüksek homosistein düzeyine sahip Parkinson hastalarında daha düşük motor performans, depresyon ve daha yüksek kognitif yıkım saptanmıştır. Bu çalışmada Parkinson hastalığı ve hastalık sürecindeki kognitif etkilenme ile serum homosistein düzeyi ve onun biyolojik belirleyicileri olan folat ve B12 vitamini kan düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hareket Bozuklukları Polikliniği'mizden takip edilen 64 Parkinson hastası ve bu popülasyona uygun 30 gönüllü birey alındı. Parkinson hastaları, Diagnostic and Statistic Manuel of Mental Disorders-V (DSM-V) tanı kriterlerine göre demansı olan Parkinson hastaları ve kontrol grubu olmak üzere 3 ayrı çalışma grubu belirlendi. Tüm hasta grupları ve kontrol grubunda kan folat, vitamin B12 ve homosistein düzeyleri ölçülerek karşılaştırıldı. Kognitif performansı değerlendirmek amacıyla iki hasta grubuna da Standardize Mini Mental Test (SMMT) uygulandı ve serum homosistein düzeyi ile SMMT arasındaki ilişki araştırıldı. Yine her iki hasta grubunda The Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) skorları ile serum homosistein düzeyi arasında korelasyon olup olmadığı bakıldı. Ayrıca hastalarda levodopa kullanımının kan folat, vitamin B12 ve homosistein düzeyine etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Homocysteine is an amino acid that is formed during methionine metabolism and contains sulfur. Plasma homocysteine levels are not standardized, but are usually 5-15 mmol / L after 12 hours of fasting at normal value. Homocysteine acts agonistically on the glutamate-binding portion of the NMDA receptor and activates the receptor causing excitotoxic response. Therefore, an increase in homocysteine levels is a potential source of neurodegenerative effects. Hyperhomocysteinemia is a risk factor for Vascular diseases, Alzheimer's disease, dementia, cortical and hippocampal atrophy, the most common cause is nutritional factors. Recent studies have shown that homocysteine is also elevated in Parkinson's disease patients and the use of levodopa has been shown to cause an increase in homocysteine levels. In animal experiments, the addition of levodopa and dopamine decarboxylase inhibitor resulted in an increase in the conversion of S-adenosylmethionine via S-adenosylhomocysteine and homocysteine catechol-O-methyltransferase, resulting in a twofold increase in homocysteine concentrations. Apart from the disorder that vasculature produces, homocysteine height has neurotoxic effects. Increased homocysteine levels were detected in patients with impaired memory function with decreased folate and vitamin B12 in plasma and CSF. In studies conducted, blood homocysteine levels exceeding 14 mmol / L were associated with a 25% reduction in cognitive performance, even in elderly subjects without dementia, with lower motor performance, depression and higher cognitive decline in Parkinson's patients with high homocysteine levels. In this study, 64 Parkinson's disease patients followed from our Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Movement Disorders Policlinic and 30 volunteers appropriate for this population were taken, in order to investigate the relationship between cognitive impairment of Parkinson's disease and disease duration and serum homocysteine level and its biologic determinants folate and vitamin B12. Parkinson's disease, Parkinson's patients with dementia according to the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-V (DSM-V) diagnostic criteria and control group were identified. Blood folate, vitamin B12 and homocysteine levels were measured and compared in all patient groups and control group. In order to evaluate cognitive performance, Standardized Mini Mental State Examination (SMSE) was applied to two groups of patients and the relationship between serum homocysteine level and SMSE was investigated. Again, in both groups, there was a correlation between the scores of the Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) and serum homocysteine levels. In addition, the effect of levodopa treatment on blood folate, vitamin B12 and homocysteine levels in patients was investigated.