Diyabet hastalarının covıd-19 pandemisi sürecinde yaşadıkları zorluklar ve öz-etkililik düzeylerinin incelenmesi
Examination of the challenges of diabetes patients during the covid-19 pandemic and the levels of self-efficiency
  1. Tez No: 808348
  2. Yazar: ASİYE SARIYILDIZ DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemisi sürecinde diyabet hastalarının yaşadıkları zorlukları ve öz etkililik düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki çalışma Temmuz 2021-Ekim 2021 tarihleri arasında Beylikdüzü Devlet Hastanesinin Dahiliye Polikliniğine başvuran 158 Tip 1 ve Tip 2 diyabet tanılı birey ile gerçekleşmiştir. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Diyabet Hastalarının COVID-19 Pandemisi Sürecinde Yaşadıkları Zorluklar Anket Formu”ve“Diyabet Öz Etkililik Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda katılımcıların COVID-19 pandemisi sürecinde; %66,4'ünün fiziksel aktivitesinde azalma olduğu, %77,2'sinin sosyal aktivitesinde azalma olduğu, %50'sinin diyetine uymakta zorlandığı, %43'ünün kilo kontrolünü sağlamakta zorlandığı, %60,1'inin kontrole gitmekten çekindiği, %45,6'sının kontrol randevusu bulmakta zorlandığı, %58,2'sinin sağlık kuruluşuna başvurmaktan çekindiği, %39,9'unun diyabet ilaçlarının dozunda artış olduğu, %43,7'sinin HbA1c değerinde artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların Diyabet Öz Etkililik Ölçeği puan ortalaması 39,65±18,52 olduğu saptanmıştır. Diyabet hastalarının sosyodemografik özelliklerinden yaşı, medeni durumu, eğitim durumu, çalışma durumu ve gelir durumu ile diyabet öz etkililik ölçek puanı arasında farklılık bulunmuştur. Eğitim ve gelir durumu arttıkça bireylerin öz etkililik düzeylerinin yükseldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the difficulties and self efficacy levels of diabetes patients during the COVID-19 pandemic. The descriptive study was conducted with 158 individuals diagnosed with Type 1 and Type 2 diabetes, who applied to the Internal Medicine Outpatient Clinic of Beylikdüzü State Hospital between July 2021 and October 2021. Research data were collected with the“Descriptive Information Form”,“The Difficulties of Diabetes Patients During the COVID-19 Pandemic Process Questionnaire”and“Diabetes Self Efficacy Scale”. The data were analyzed with appropriate statistical methods using the SPSS 25.0 package program. As a result of the study, during the COVID-19 pandemic of the participants; %66,4 had a decrease in physical activity, %77,2 had a decrease in social activity, %50 had difficulty in following their diet, %43 had difficulty in maintaining weight control, %60,1 were hesitant to go for a check-up, It was concluded that %45,6 had difficulty in finding a control appointment, %58,2 were hesitant to apply to a health institution, %39,9 had an increase in the dose of diabetes drugs, ıt was concluded that %43,7 of them had an increase in HbA1c level. The participants' Diabetes Self Efficacy Scale mean score was 39.65±18.52. A difference was found between sociodemographic characteristics of diabetes patients, their age, marital status, educational status and income status, and diabetes self-efficacy scale score. It was determined that as the education and income status increased, the self efficacy levels of the individuals increased.