Sağlıklı yaşam ve sosyal medya bağımlılığı: Yeni normal yaşam tarzında ne kadar sağlıklı kalabiliriz?
Healthy living and social media addiction: How long can we stay healty in the new normal liftestyle?
- Tez No: 808349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MELİHA CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışma ilk olarak sosyal medya bağımlılığına yönelik ölçüm aracının Türkçe'ye uyarlanması daha sonra üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemi 2020-2021 eğitim yılı bahar döneminde Ege Üniversitesi Merkez kampüsünde yer alan Spor Bilimleri, Eğitim, Konservatuvar, Mühendislik, Hemşirelik ve Edebiyat Fakültesinde okuyan 223 kadın 233 erkek olmak üzere toplam 456 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerini içeren 'Kişisel Bilgi Formu', 'Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMB)', 'Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları (SYBD) II Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Çalışmadaki elde edilen bulgularda; sosyal medya bağımlılığı ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları alt boyutları, öğrencilerin demografik özellikleri ile karşılaştırılmış ve arasındaki ilişkiler açığa çıkarılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Bu çalışmada Türkçeye uyarlanan sosyal medya bağımlılığı ölçeği analizler sonucu yüksek düzeyde güvenilir çıkmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ölçeğinde alt boyutlar, cinsiyet, sınıf, fiziksel aktivite yapma durumlarına göre değerlendirildiğinde anlamlı farklılık görülmüyorken fakülte, fiziksel aktivite düzeyleri ve sosyal medya kullanım amaçları değişkenlerinde, anlamlı farklılık bulunmuştur. Sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeğimizde ise değişkenlerimizin hepsinde anlamlı farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Purpose: This study was carried out to firstly stimulate the measurement tool for media use to Turkish social, and then to determine the use of the environment between university students' social media evaluations and healthy lifestyles. Material and Methods: The sample of the study consists of a total of 456 students, 223 females and 233 males, studying at the Sports Sciences, Education Conservatory, Engineering, Nursing and Literature Faculty in the Central Department of Ege University in the spring semester of the 2020-2021 academic year. Data were collected using the 'Personal Information Form', 'Social Media Addiction Scale (SMB)', 'Healthy Lifestyle Behaviors (SYBD) II Scale', which includes consumer characteristics. In the results obtained in the study; The sub-items of social media usage and healthy lifestyle in general were compared with the demographic characteristics of the students and the explanations between them were revealed. Evidences and Result: The results of social media usage analyzes adapted to Turkish with this example are highly reliable. When you evaluate the social media data storage measures according to sub-dimensions, gender, class characteristics, and activity status, the research opinion was not seen, but faculty, data activity content and social media usage purposes variables were found to be guiding. In our healthy lifestyle framework, the values of evaluation values in all of our variables.