Çocuklarda alından temassız termometre, timpanik termometre ve dijital aksiller termometre ile yapılan ateş ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of fever measurements with forehead non-contact thermometer, tympanic thermometer and digital axillary thermometer in children
- Tez No: 808347
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma, çocuklarda alından temassız termometre, timpanik termometre ve dijital aksiller termometre ile yapılan ateş ölçümlerinin karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ağustos 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Servisi ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi'nde yatmakta olan, hayati tehlikesi bulunmayan, ebeveyni ve kendisi çalışmaya katılmaya gönüllü olan 1-17 yaş arası 149 çocuk oluşturmuştur. Aynı termometre ile ardarda üç kez ölçüm yapıldıktan sonra diğer termometre ile ölçüm yapılmaya başlanmıştır. Her çocukta toplam 9 ölçüm yapılarak toplamda 1341 ölçüm gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The population of the study consisted of all children admitted to the Pediatric Emergency Department, Pediatric Infectious Diseases Service and Pediatric Health and Diseases Service of Dokuz Eylül University Hospital between August 2022 and January 2023. The sample of the study consisted of 149 children aged 1-17 years who were admitted to the Pediatric Emergency Department and treated in Pediatric Infectious Diseases Service and Pediatric Health and Diseases Service of Dokuz Eylül University Hospital between August 2022 and January 2023, who were not in life-threatening condition, and whose parents and themselves volunteered to participate in the study. After measuring body temperatures three times with the same thermometer, measurements were started with the other thermometers. A total of 1341 measurements were made by making a total of 9 measurements for each child. As a result of the study, there was no consistency between the results of non-contact infrared thermometer, digital axillary thermometer and tympanic thermometer measurements. The difference between the digital axillary thermometer and the tympanic thermometer was less at measurements below 38 degrees than differences of other measurements.