Cerrahi kliniklerde çalışan hekim ve hemşirelerin besin ve gıda takviyeleri hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge levels of physicians and nurses working in surgical clinics about nutrients and nutritional supplements
- Tez No: 808350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, cerrahi kliniklerde çalışan hekim ve hemşirelerin besin ve gıda takviyeleri hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 15 Şubat-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında, Ankara ili sınırları içinde yer alan, çalışmayı kabul eden kamu, özel ve üniversite hastanelerinin cerrahi kliniklerinde çalışan 143 hekim ve 267 hemşire olmak üzere toplam 410 kişi ile yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen hekim ve hemşirelerin tanıtıcı özellikleri ve besin ve gıda takviyeleri hakkındaki soruları içeren form ile yüz yüze toplanmıştır. Veriler SPSS 26 programında ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, ortanca, frekans ve yüzde kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to identify the level of knowledge of physicians and nurses working in surgical clinics about nutrients and nutritional supplements. The research was conducted between 15 February and 31 May 2022, with a total of 410 people working in the surgical clinics of public, private and university hospitals that accepted the study, including 143 physicians and 267 nurses. The data was collected face-to-face with the form containing the diagnostic characteristics of physicians and nurses developed by the researcher and questions about nutrients and nutritional supplements. The data were evaluated using average, standard deviation, minimum, maximum, average, frequency and percentage in SPSS 26.