Hemşirelik son sınıf öğrencilerinin eras protokolüne ilişkin bilgi ve algı düzeylerinin incelenmesi
Examination of the knowledge and perception levels of senior nursing students regarding the eras protocol
- Tez No: 808353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma hemşirelik son sınıf öğrencilerinin ameliyat sonrası hızlandırılmış iyileşme protokolüne ilişkin bilgi ve algı düzeylerini belirlemek amacı ile nicel araştırma deseni içinde yer alan tanımlayıcı ve kesitsel türde gerçekleşmiştir. Araştırmanın evrenini, Mart 2023- Mayıs 2023 tarihleri arasında Yüksek Öğretim Kurulunun 2019 yılında üniversite verilerini yayınlamış olduğu atlasta İstanbul ilinde bulunan üniversitelerde okuyan hemşirelik son sınıf öğrencileri; araştırmanın örneklemini N=311 hemşirelik son sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmadaki veriler, ERAS'A Yönelik Bilgi ve Algı Düzeylerini Belirleme Anketi kullanılarak Google Formlar üzerinden çevrimiçi platformda, katılımcı bilgilendirme ve onam formu alınarak araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelik son sınıf öğrencilerinden elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS-22 for Windows paket programı kullanılarak analizi yapılmıştır. Araştırma verileri sayı (n), yüzdelik dağılım (%), ortalamalar (±standart sapma) ve tablolar ile ifade edilmiştir. Araştırma verileri, t testi, ANOVA (Post Hoc Tukey ve Games Howell), testleri kullanılarak istatiksel analizi sunulmuştur. Araştırmaya katılan hemşirelik öğrencilerinin %74,6'sı (n=232) kadın, %94,5'inin (n=294) çalışmadığı, %52,4'ünün (n=163) diğer liselerden mezun olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %51,4'ünün (n=160) ERAS protokolleri hakkında kısmen bilgi sahibi olduğu, %40,9'unun (n=127) ERAS protokolleri hakkında bilgisi olmadığı, %7.7'sinin (n=24) ise ERAS protokolleri hakkında bilgi sahibi olduğu görülmüştür. ERAS protokolleri hakkında bilgi sahibi olanların bu bilgiyi cerrahi hastalıkları hemşireliği dersinde almış olduğu ve staj uygulamalarında ERAS protokollerinin uygulanmasından dolayı edindikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak son sınıf hemşirelik öğrencilerinin cerrahi hastalıkları hemşireliği dersinde ERAS protokolleri hakkında eğitim almaması, kendilerinin bu konuyla ilgili makale okumaması ve cerrahi kliniklerde geleneksel uygulamalara devam edilmesinden dolayı staj uygulamalarında ERAS protokolü kullanmamaları nedeniyle bilgi ve algı düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a descriptive and cross-sectional type, which is included in the quantitative research design, to determine nursing senior students' knowledge and perception levels about the accelerated recovery protocol after surgery. The population of the research, between March 2023 and May 2023, in the Atlas, where the Higher Education Council published university data in 2019, where located in Istanbul province, The sample of the study consisted of N=311 senior nursing students. The data in the research were obtained from the nursing senior students who accepted to participate in the research by taking participant information and consent form on the online platform via Google Forms by using the Questionnaire for Determining the Knowledge and Perception Levels of ERAS. The obtained resources were analyzed using the SPSS-22 for Windows package program. Numbers (n), percentile distribution (%), means (±standard deviation), and tables are used to express research data. Statistical analysis of research data is presented using t-test, ANOVA (Post Hoc Tukey and Games Howell) tests. It was determined that 74.6% (n=232) of the nursing students participating in the study were female, 94.5% (n=294) were not working, and 52.4% (n=163) had graduated from other high schools. It was observed that 51.4% of the participants (n=160) had partial knowledge of ERAS protocols, 40.9% (n=127) had no knowledge about ERAS protocols, and 7.7% (n=24) had knowledge about ERAS protocols. It has been determined that those who know ERAS protocols have taken this knowledge in the study of surgical diseases nursing and that they have gained this knowledge due to the application of ERAS protocols in their internship applications. As a result, it was determined that the level of knowledge and perception of the senior nursing students was low because they did not receive training on ERAS protocols in the course of surgical diseases nursing, did not read articles on this subject, and did not use ERAS protocol in their internship applications due to continuing traditional practices in surgical clinics.