Usages de la géométrie dynamique par des enseignants de collège. Des potentialités à la mise en oeuvre : Quelles motivations, quelles pratiques ?
Ortaokul matematik öğretmenlerinin dinamik geometri yazılımlarını kullanımı. potansiyel katkılarından sınıf içi uygulamaya: öğretmen motivasyonu ve uygulamalar
- Tez No: 808357
- Danışmanlar: PROF. DR. JEAN BAPTİSTE LAGRANGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Paris Diderot - Paris 7
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Teknolojinin öğretime olumlu katkıları bilimsel araştırmalar ve müfredatlarda belirtilmiş ve derslerde kullanımı özendirilmiş olmasına rağmen, araştırmalarda okul ortamlarına teknoloji entegrasyonunun zayıf olduğu belirlenmiştir. Matematik eğitimi araştırmalarına göre teknolojinin sınıf içi kullanımını etkileyen bazı faktörlerler bulunmaktadır. Bu çalışmada, derslerinde teknolojiyi kullanmaya karar veren öğretmenin, teknolojinin potansiyel katkıları, teknolojiyi kullanma motivasyonu ve teknolojinin derslere entegrasyonunu etkileyen faktörleri dikkate alarak bazı tercihlerde bulunduğu varsayımından yola çıkılmıştır. Çalışmada, bilimsel araştırmalar ve müfredat ekseninde, öğretmenlerin sınıf içi teknoloji kullanımlarının ders gözlemi yoluyla incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, üç ortaokul matematik öğretmeninin Dinamik Geometri yazılım kullanımına ilişkin farklı uygulama türlerini örneklendiren ders analizleri yürütülmüştür. Öğretmen uygulamalarını daha yakından incelemek amacıyla, analizler teorik bir model çerçevesinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the positive contributions of technology to teaching have been stated in scientific researches and curricula and its use in lessons has been encouraged, it has been determined that technology integration into school environments is weak in research. According to mathematics education research, there are some factors that affect the use of technology in the classroom. In this study, it is assumed that the teacher who decides to use technology in his lessons makes some choices by considering the potential contributions of technology, the motivation to use technology and the factors affecting the integration of technology into lessons. In the study, it was aimed to examine the classroom technology use of teachers in the axis of scientific research and curriculum through lesson observation. In this context, lesson analyzes of three middle school mathematics teachers were conducted, exemplifying different types of applications related to the use of Dynamic Geometry software. In order to examine teacher practices more closely, the analyzes were interpreted within the framework of a theoretical model.