Liseli erkek sporcular ile sporcu olmayan bireylerin benlik saygısı ve atletik yeterlik puanlarının karşılaştırılması
The Comparison of athletic competence and self esteem grades between high school athletes and non-athletes
  1. Tez No: 80835
  2. Yazar: ITIR BERİL YEGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA KORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada, liseli erkek sporcular ile sporcu olmayan liseli gençlerin benlik saygısı ile benlik algısı puanları arasındaki ilişkiler ve iki grup arasında atletik yeterlik, global benlik değerliliği ve benlik saygısı alt ölçeklerinde ortaya çıkan farklılıklar ortaya konmuştur. Araştırmaya, 15-18 yaş grubundaki 100 sporcu ve 103 sporcu olmayan toplam 203 liseli genç katılmıştır. Araştırmaya katılan 2 grubun benlik saygısının ölçümü için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, benlik algısının ölçümü için Harter'ın gençler için Benlik Algısı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. İlişkiler için Pearson Moment Çarpımlar Korelasyonu kullanılmış aynı zamanda kişisel bilgiler ile diğer bilgilerin karşılaştırılmasında ve veriler arasındaki farka bakmak için Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Sporcu olmayanlarda Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğinin, benlik saygısı alt ölçeği ile sosyal kabul, atletik yeterlik, fiziksel görünüm, davranış, yakın arkadaşlık ve global benlik değerliliği puanları arasında negatif anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p .05) ortaya çıkmıştır. Anahtar kelimeler : Benlik Kavramı, Benlik Algısı, Benlik Saygısı, Algılanan Yeterlik, Atletik Yeterlik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the relationship between self-esteem and self- perception grades and also the differences between athletic competence, global self worth and self-esteem grades were searched. 1 00 athletes and 103 non-athletes, aged between 15-18 (high school students) are involved into this study. In order to measure the self-esteem; Rosenberg Self-Esteem Scale was used. And for the measurement of the self-perception, Harter's Self Perception Profile for Adolescents was used. The two groups have also completed a Personal Information form, which has been prepared by the investigator. Pearson Product Moment Correlation Coefficient and Mann Whitney U Test was used to analyze the datas. Statistical analysis showed that in non-athletes group there is significant negative correlation between self-esteem and social acceptation, athletic competence, physical appereance, behavioural conduct, close friendship and global self-worth grades.