Dynamics of rational functions and wandering domains
Rasyonel fonksiyonların dinamikleri ve periyodik olmayan Fatou kümeleri
  1. Tez No: 808402
  2. Yazar: İPEK SARAÇLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sullivan'ın 1985'te kanıtladığı üzere, periyodik olmayan Fatou kümelerine sahip rasyonel bir fonksiyon yoktur ve ispatında yarı-konformal fonksiyonlar kullanılmıştır. Buna binaen, bu rasyonel fonksiyonun Fatou kümesinin her bileşeninin nihayetinde periyodik olmadığı, ancak tek boyutta olmayan bir fonksiyonun olması beklenir. Bu tez, periyodik olmayan Fatou kümelerinin dinamiğini görmek için yıllar içerinde neler inşa edildiğinin incelemesi üzerine olacaktır. Kronolojik olarak, parabolik yakınsama tekniği kullanılarak iki boyuttaki polinomiyal ayrık çarpım yapılandırılmış ve periyodik olmayan Fatou kümelerine sahip oldukları görülmüştür. 2004 yılında, Lilov sabit olan hızlı-yakınsayan fiberin yakınında polinomiyal ayrık çarpımların periyodik olmayan Fatou kümelerine sahip olamayacağını kanıtlamıştır. Sonrasında, [3] ve [12] yayınlarında periyodik olmayan Fatou kümelerine sahip fonksiyonların örnekleri açıkça belirtilmiştir. Ji (2018) [8]'nin makalesinde,“fazlasıyla yakınsayan fiber”kavramı tanımlanmış ve verilen koşullarda, fazlasıyla yakınsayan fiberin yakınında periyodik olmayan Fatou kümesinin bulunamayacağı sonucuna varılmıştır [3].
Özet (Çeviri)
As Sullivan proved in 1985, there is no rational map whose Fatou components possess a wandering domain in one dimension, and in the proof quasi-conformal mappings were used. After that, it is expected that there should be a map, but not in one dimension, and that not every component of the Fatou set of this rational map is eventually periodic. This thesis will be a review of which maps have been built over the years to see the dynamics of wandering components. Chronologically, polynomial skew-product mappings in two dimensions were constructed using parabolic implosion techniques, and it's seen that they have wandering domains [3]. In 2004, Lilov proved that, near an invariant super-attracting fiber the wandering Fatou components of polynomial skew- products cannot exist [2]. Then, the examples of mappings with wandering domains have been given explicitly in [3] and [12]. The concept of strongly-attracting fiber is defined in the paper of Ji(2018) [8] concluding that there are no wandering Fatou components near strongly-attracting fiber with the given conditions.