Birhan Keskin'in şiirlerinde yas ve melankoli
Mourning and melancholy in the poems of Birhan Keskin
  1. Tez No: 808410
  2. Yazar: BEYZA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada Birhan Keskin (1963) şiirlerinin“yas”ve“melankoli”bağlamında incelenmesi esas alınmaktadır. Yas ve melankoli ayrı birer tema değeri olmayıp birbirini bütünleyen birbirine içkin temalar olarak ele alınmış Keskin'in şiirlerinde ortaya çıkış izleklerine yer verilmiştir. Çalışmanın“Giriş”bölümünde“yas”ve“melankoli”kavramlarının teorik zemini oluşturulmuş, tanımlarına yer verilmiş, birbirleriyle olan ilişkilerine değinilmiş ve çeşitli düşünürlerce ne şekilde ele alındıklarına dair ana hatlarıyla tarihçelerine yer verilmiştir. Çalışmanın“Hayatı, Sanatı ve Eserleri”başlıklı ikinci bölümünde Birhan Keskin'in hususi hayatı, şiir anlayışı ve eserleri hakkında geniş bir bilgilendirme yapılmış, çeşitli kaynaklarla zenginleştirilen bir biyografi ve özgün bir şiir anlayışı ortaya konmuştur. Çalışmanın ana bölümü olan“Birhan Keskin'in Şiirlerinde Yas ve Melankoli”başlıklı üçüncü bölümünde ise şairin yayın hayatı boyunca ortaya koymuş olduğu 9 şiir kitabı“yas ve melankoli”bağlamında incelenmiş ve“yas”ve“melankoli”nin oluşumuna zemin hazırlayan tema değerleriyle beraber ele alınıp disiplinlerarası okumalarla ortaya konan sav güçlendirilmiştir. Çalışmanın“Sonuç”bölümünde ise tezin bütününe dair genel bir değerlendirme yapılmış ve incelemeye konu olan başlıklar altında yapılan çıkarımlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is based on the analysis of Birhan Keskin's (1963) poems in the context of“grief”and“melancholy”. Grief and melancholy are not separate thematic values, but they are taken as interrelated themes that complement each other, and the emergence of these themes in Keskin's poems is examined. In the“ Introduction ”section of the study, the theoretical background of the concepts of grief and melancholy is established, their definitions are provided, their relationships with each other are discussed, and their historical outlines are explained in terms of how they have been addressed by various thinkers. In the second section titled“Life, Art and Works”, extensive information is provided about Birhan Keskin's personal life, poetry understanding, and works, and a biography enriched with various sources and an original poetry understanding is presented. In the third section titled“Mourning and Melancholy in Birhan Keskin's Poems”, which is the main section of the study, the nine poetry books published by the poet throughout his career are examined in the context of“mourning”and“melancholy”, and the theme values that pave the way for the formation of mourning and melancholy are discussed together with interdisciplinary readings, strengthening the argument presented. In the“Conclusion”section of the study, a general evaluation is made of the whole thesis, and the conclusions drawn under the examined headings are discussed.