Dişil dil: Bir örneklem olarak 1990'larda Türk edebiyatında 'kadın' şairler
Feminine language: 'Woman? poets in 1990?s in Turkish literature as an example
- Tez No: 262638
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Fransız feministler, Radikal feministler ve Sosyolinguistik kuramcıların kadın ve `dil' ilişkisi üzerine odaklanan metinleri incelenmiş ve `kadınların' dili kullanımlarında bir avantaj olabilecek `dişil dil' tanımlanmıştır. `Kadın' adında yekpare bir sınıftan bahsetmek `kadınların' farklılıklarını göz ardı etmemize sebep olacağı için tezde vurgu biyolojik cinsiyet olarak `kadından' `dişile' kaydırılmıştır. Zaten çalışmanın amacı da dil kullanımının sadece `kadınlar' için değil, kimi `erkekleri' de içine alan `ötekiler' için hem edebi hem politik hem de kültürel bir avantaja dönüşebileceğini göstermektir.Çalışmada örneklem olarak `kadınların' Türk şiirinde niceliksel artışının gerçekleştiği 1990'lı yıllar seçilmiş ve 1990 sonrasında şiir kitapları yayımlanmış üç `kadın' şairin şiirleri incelenecektir. Çalışmada şiirleri incelenecek üç `kadın' şair Bejan Matur, Birhan Keskin ve Betül Tarıman olarak belirlenmiştir.Seçilen `kadın' şairlerin şiirlerinde `taklitle oynama', `ab-ject'in yüzeye çıkması', `de/mistifikasyon' ve `bedeni yazmak' yöntemlerinin uygulamaları örneklenerek, `kadın' şairlerin şiirlerindeki `dişil dil' görünür hale getirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis French feminists, Radical feminists and Sociolinguistics? works which are focused on `woman? and language relationship are explored and `feminine language?, that is to be an advantage in the usage of language by `women?, is defined. Defining `woman? as a group will make women?s differences invisible, so the focus is moved from `woman? to `feminine? in the thesis. Anyway the aim of this thesis is to show, language usage can be an advantage either literary, or politically, or culturally for not only `women? but also some `men? who are `others?.In the thesis 1990?s when there was a rise in the quantity of `woman? poets in Turkish poetry is chosen to be explored. Three `woman? poets that published their books after 1990 will be studied. `Woman? poets studied are Bejan Matur, Birhan Keskin and Betül Tarıman.In these poets? poems by giving the examples of `mimesis?, `ab-ject intervene in the symbolic?, `de/mistification? and `writing the body? techniques, the `feminine language? in these poets? poems will be shown.