Sosyal bilgiler öğretmenlerinin çevrimiçi mesleki gelişim ve çevrimiçi eğitim faaliyetleri hakkındaki görüşleri, mesleki gelişimleri için çevrimiçi portal (site) önerisi
Opinions of social studies teachers about online professional development and online education activities, an online platform suggestion for teacher professinal development
- Tez No: 808414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KANTÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
İnternet teknolojisinin gelişmesi, öğrenme fırsatlarının artmasına neden olmuştur. Buna bağlı olarak öğrenciler artık sadece geleneksel sınıflarda değil, çevrimiçi öğrenme ortamlarında da öğrenme fırsatlarına sahiptir. Çevrimiçi öğrenme, öğrencilere istedikleri zaman ve yerde öğrenme fırsatı sunar. Ancak çevrimiçi öğrenmenin başarısı, kaliteli öğretmenlerin çevrimiçi ortamda eğitim vermesine bağlıdır. Bu nedenle, öğretmenlerin çevrimiçi becerilerini geliştirmesi, çevrimiçi öğrenme sürecinin kalitesini artırmak için önemlidir. Bu araştırmada, sosyal bilgiler öğretmenlerinin mesleki gelişim ihtiyaçlarını ortaya koyarak örnek çevrimiçi mesleki gelişim portalının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, eylem araştırması deseni ve hızlı prototipleme modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcı görüşleri, 5 farklı görüşme formuyla toplanmıştır. Araştırma sürecinde 85 gönüllü öğretmen keşif aşamasında, 37 gönüllü öğretmen bilgi toplama aşamasında, 9 gönüllü öğretmen pilot çalışma aşamasında, 6 gönüllü öğretmen ön değerlendirme aşamasında ve 40 gönüllü öğretmen adayı ise çevrimiçi mesleki gelişim portalının değerlendirilmesi etkinliğinde yer almıştır. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Verilerden, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak etkili programlara ihtiyaç duydukları ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin bilişim teknolojileri, kişisel gelişim, öğretmen mesleki bilgi ve becerileri, rehberlik, iş sağlığı ve güvenliği gibi konularda yüz yüze veya çevrimiçi mesleki gelişim faaliyetlerine katıldığı gözlemlenmiştir. Çevrimiçi ortamdaki etkinliklerin esneklik, bireysel farklılıklara uygunluk ve kendini geliştirme kolaylığı gibi olumlu yönlerinin yanı sıra yavaş internet bağlantısı, iletişim eksikliği ve zaman gereksiniminin artması gibi olumsuz özellikler de ortaya çıkmıştır. Çevrimiçi mesleki gelişim portalının değerlendirilmesi sonucunda, içerik odaklılık, anlatımın çekiciliği, zamanlamanın uygunluğu, aktif katılım, mesleki yaşamla uygunluk, iş birliği imkânı, uzman desteği ve akademisyen desteği gibi temel ilkeler ortaya çıkmıştır. Politika yapıcıların ve uzman eğitmenlerin bu ilkeler doğrultusunda etkinlik düzenlemeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
The advancement of internet technology has led to an increase in learning opportunities. Accordingly, students now have learning opportunities not only in traditional classrooms but also through online learning platforms. Online learning offers students the opportunity to learn where and when they wish. However, the success of online learning depends on the condition that qualified teachers should teach online. Therefore, it is important that teachers should enhance their online skills in order to improve the quality of online learning process. This research aims at developing a sample online professional development portal by identifying the professional development needs of social studies teachers. The research was conducted using an action research design and a rapid prototyping model. Participant opinions were collected through 5 different interview forms. Throughout the research process, 85 volunteer teachers participated in the exploration phase, 37 volunteer teachers participated in the data collection phase, 9 volunteer teachers participated in the pilot phase, 6 volunteer teachers participated in the preliminary evaluation phase, and 40 volunteer candidate teachers participated in the evaluation activity of the online professional development portal. The results were analyzed using descriptive and content analysis methods. Based on the results, it has been concluded that teachers require effective programs that contribute to their professional development. It has been observed that teachers participated in face-to-face or online professional development activities on subjects such as information technologies, personal development, professional instructor knowledge and skills, advisory, and occupational health and safety. Alongside the positive aspects of online activities, such as flexibility, customizability and ease of self-improvement, negative features such as slow internet connection, lack of communication, and requirement to increase time allocation also emerged. The evaluation of the online professional development portal revealed fundamental principles such as content focus, attractiveness of the narrative, appropriateness of timing, active participation, compatibility with professional life, collaboration opportunities, expert support, and academic support. Policymakers and expert educators are recommended to organize activities in line with these principles.