Azim ve algılanan örgütsel desteğin örgütsel çıktılar üzerindeki etkisi: Bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
The effect of grit and perceived organizational support on organizational outcomes: A case of banking sector
  1. Tez No: 808413
  2. Yazar: MEHMET ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Rekabetçi ortamın iyiden iyi hissedildiği günümüz dünyasında, örgütler çalışanların iyiliğini düşünmekte ve onları yaşamsal bir değer olarak görmektedirler. Çünkü çalışanlar örgütlerinden gördükleri destek neticesinde, daha yüksek performanslar sergilemekte, daha fazla olumlu katkı vermekte ve daha az olumsuzluk yaratmaktadırlar. Aynı zamanda, her ne koşul olursa olsun, örgütlerinin kendilerini desteklediğini bilen çalışanlar, bu zorluklara karşı sebat göstererek direnmekte ve örgüt yararına çaba göstermeye devam etmektedirler. Dolayısıyla, örgütsel desteğin sağlanması, çalışanların azim duygularının harekete geçmesine; bu sayede çalışanların daha tatmin olarak performans sergilemelerine ve mevcut işlerinden ayrılmayı daha az düşünmelerine olanak tanımaktadır. Tüm bu etmenler nezdinde, azim olgusunun, aslında örgütsel davranış alanında önemli bir yeri olduğu söylenebilmektedir. Fakat, azim olgusunu, iş yaşamı ve özellikle örgütsel davranış alanında inceleyen çok az çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, algılanan örgütsel desteğin, örgütsel çıktılar üzerindeki etkisinde azmin aracı rolünü incelemektedir. Analiz sonuçlarına göre, algılanan örgütsel destek, iş tatminini anlamlı ve olumlu şekilde etkilemekte; iş tatmini, iş performansını anlamlı ve olumlu şekilde, işten ayrılma niyetini ise anlamlı ve negatif şekilde etkilemektedir. Azim, algılanan örgütsel destek ile iş tatmini arasında kısmi aracı rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, ilgili literatür bağlamında değerlendirilmiş, uygulayıcı ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world where the competitive environment is felt thoroughly, organizations consider the well-being of their employees and see them as a vital value. Because, as a result of the support they receive from their organizations, employees exhibit higher performances, make more positive contributions and create less negativity. At the same time, employees who know that their organizations support them no matter what the circumstances, persevere against these challenges and continue to strive for the benefit of the organization. Therefore, providing organizational support helps the employees' sense of determination to take action; in this way, it allows employees to perform more satisfactorily and to think less about leaving their current organizations. In view of all these factors, it can be said that the phenomenon of grit actually has an important place in the field of organizational behavior. However, there are very few studies examining the phenomenon of grit in the field of work life and especially organizational behavior. The aim of this study is to examine the mediating role of grit in the effect of perceived organizational support on organizational outcomes. According to the results of the analysis, perceived organizational support affects job satisfaction significantly and positively; job satisfaction affects job performance significantly and positively, and turnover intention significantly and negatively. It has been determined that grit has a mediator role between perceived organizational support and job satisfaction. The results of the research were evaluated in the context of the existing literature and suggestions were made for practitioners and researchers.