Geleneksel bankacılıktan dijital bankacılığa değişim süreci ve Vakıfbank örneği
The transition process from traditional banking to digital banking and the case of Vakıfbank
- Tez No: 808420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ATASAGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, Türk bankacılık sisteminin dijital bankacılığa dönüşüm süreci ve Fintech şirketlerinin geleneksel bankacılığa etkilerinin Vakıfbank özelinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda geleneksel bankaların yapısı, işlevleri, gelişimi incelenmiş, bankalarda dijitalleşme süreci ve dijital bankacılık uygulamaları değerlendirilmiştir. Ayrıca fintech endüstrisi ve şirketleri incelenerek geleneksel bankacılığa etkileri VakıfBank dijital bankacılık faaliyetleri kapsamında ele alınmıştır. Çalışmada Türkiye'de bankaların önemli bir dijitalleşme sürecine girdiği ve dijital bankacılık uygulamalarına paralel olarak şube ve personel sayılarında bir düşüş görülmeye başladığı belirlenmiştir. Bankaların fintech şirketleriyle işbirliğine gitme ve/veya satın alma yoluyla finansal hizmetlerini revize etmeye çalıştıkları belirlenmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar, Türk geleneksel bankacılık sektörünün dijital dönüşümünün, finansal teknolojilere yapılan yatırımlar ile mümkün olacağı ve bu sayede elde edilen yetkinlikler sonucunda tamamlanabileceğini ortaya koymuştur. Anahtar Kavramlar: Geleneksel Bankacılık, Dijitalleşme, Dijital Bankacılık, Fintech Şirketleri
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the transformation process of the Turkish banking system to digital banking and the effects of Fintech companies on traditional banking in the context of Vakıfbank. In this context, the structure, functions and development of traditional banks were examined, and the digitalization process and digital banking applications in banks were evaluated. In addition, the fintech industry and companies were examined and their effects on traditional banking were discussed within the scope of VakıfBank digital banking activities. In the study, it has been determined that banks in Turkey have entered an important digitalization process and a decrease has been observed in the number of branches and personnel in parallel with digital banking applications. It has been determined that banks are trying to revise their financial services by cooperating with and/or purchasing fintech companies. The results obtained in the study revealed that the digital transformation of the Turkish traditional banking sector will be possible with investments in financial technologies and can be completed as a result of the competencies obtained in this way. KeyWords: Traditional Banking, Digitization, Digital Banking, Fintech Companies