Türk bankacılığında dijitalleşme ile gelen şubesiz bankacılık anlayışının etkileri
The effects of branchless banking with digitalisation in Turkish banking
- Tez No: 944520
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KENDİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülkemizde bilgi teknolojileri sektörüne yapılan mali yatırımlar sayesinde, daha önce yaygın olarak kullanılan bankacılık hizmetlerinin elektronik kanallar üzerinden sunulması hız kazanmıştır. Bu hızlı değişim süreci bankacılık sektöründeki rekabet ortamını kökten değiştirmiştir. Bilgi teknolojileri alanındaki yenilikleri takip eden ve kendi sistemlerine entegre eden bankalar, diğer bankalara göre avantaj elde edebilmiştir. Bilgi teknolojisi alanındaki başarıları kendi ürün ve hizmetlerine uygulayabilen bankalar, geleneksel bankacılıktaki ilerlemeye ayak uydurabilmişlerdir. Ayrıca zaman ve mekan açısından da büyük fayda sağladılar. Teknolojik donanım sayesinde birçok bankacılık işlemini nerede olurlarsa olsunlar gerçekleştirebilmektedirler. Bu konuda yapılan analizler, teknik ekipmanlar aracılığıyla gerçekleştirilen işlem hacminin şubelerde gerçekleştirilen işlem hacmini aştığını göstermektedir. Bu sonuç bankalar üzerinde doğrudan olumlu bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak bankalar, banka içinde gerçekleştirilen harcamalara dijital anlamda daha fazla harcama yapıyor. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmak yeterli değildir. Bu nedenle, bankacılık sektöründe rekabetçi bir ortamın sürdürülebilmesi için daha fazla araştırma ve yatırım yapılması gerekmektedir. Araştırma, bankacılık sektörünün gelişimini bankacılık sektöründe bilgi teknolojilerinin kullanımı ile birlikte ele almaktadır. Çalışma, bilgi teknolojisinin getirdiği dijital cihazların bankaların karlılığı, masrafların azaltılması ve işlemlerin hızlandırılması üzerindeki olumlu etkilerini incelemektedir. Çalışmada ayrıca ülkemizde bu konuyu ele alan bankaların kurumsal ve bireysel müşterilerinin işlemlerine ilişkin istatistiklerde sunuluyor. Bu konu ileilgili tablolar üzerinden karşılaştırma yapıldı. Yapılan analizde ülkemizin dijital bankacılık alanında teknolojik gelişmeleri etkin ve verimli bir şekilde kullandığı ve bu alanda yurt dışında ödüller aldığı belirtilmiştir. Sonuç olarak, ülkemizdeki bankacılık sektörünün daha hızlı büyüyebilmesi için gelişen teknolojileri yakından takip etmesi ve bu konuda araştırma ve geliştirme yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the financial investments made in the information technology sector in Turkey, the provision of previously widely used banking services through electronic channels has accelerated. This rapid change process has radically altered the competitive environment in the banking sector. Banks that follow the innovations in the field of information technology and integrate them into their own systems have been able to gain an advantage over other banks. Banks that were able to apply the achievements in the field of information technology to their products and services were able to keep pace with the progress in traditional banking. They have also benefited greatly in terms of time and space. Thanks to technological equipment, they can perform many banking transactions wherever they are. Analyses show that the volume of transactions carried out through technical equipment exceeds the volume of transactions carried out in branches. This result has a direct positive impact on banks. As a result, banks are spending more digitally than they do in-branch. Keeping pace with technological developments is not enough. Therefore, more research and investment is required to sustain a competitive environment in the banking sector. The research examines the development of the banking sector together with the use of information technology in the banking sector. The study examines the positive effects of digital devices introduced by information technology on the profitability of banks, reducing costs and speeding up transactions. The study also presents statistics on the transactions of corporate and retail customers of the banks in our country that deal with this issue. Comparisons were made through tables related to this subject. In the analysis, it is stated that our country uses technological developments in the field of digital banking effectively and efficiently and has received awards abroad in this field. In conclusion, in order for the banking sector in Turkey to grow faster, it is expected to closely follow the developing technologies and conduct research and development in this field.