Mısırda bulutlanma noktası ekstraksiyonu ile eser element analizi
Trace element analysis in corn by cloud point extraction
  1. Tez No: 808421
  2. Yazar: SEDEF ARPAÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Sakarya ilinin üç farklı bölgesinden mısır örneklerinde belirlenen Kurşun (Pb), Bakır (Cu) ve Kalay (Sn) elementleri analiz edilmiştir. Endüktif olarak bağlanmış plazma-optik emisyon spektroskopisi (ICP-OES) ile metal belirleme çalışması ve analizi için bir bulut noktası ekstraksiyonu (CPE) yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada ligand olarak 2-(4-sülfamoilbenzoil) hidrazin-1-karboditoikasit ve yüzey aktif madde olarak Triton X-114 kullanılarak bulut noktası ekstraksiyonunda optimizasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Üç farklı mısır numunesi, üç farklı toprak numunesi ve sertifikalı referans materyalleri (GBW10011 ve GBW10012) analiz edilmiştir. Mısır numunelerindeki yüzde geri kazanım değerleri Cu için %95,5-97.1, Pb için 101,8-105,2, Sn için 94.1-97,3; toprak numuneleri için yüzde geri kazanım değerleri Cu için %99,3-104,3, Pb için %93,6-33,3 ve Sn için %99,5-101.6 aralığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Lead (Pb), Copper (Cu) and Tin (Sn) elements determined in corn samples were analysed from three different regions of Sakarya province. A cloud point extraction (CPE) method was used for the metal determination study and analysis by inductively coupled plasma-optical emission spectroscopy (ICP-OES). In this study, optimization processes were performed in cloud point extraction using 2-(4-sulfamoylbenzoyl) hydrazine-1-carboditoicacid as ligand and Triton X-114 as surfactant. Three different corn samples, three different soil samples and certified reference materials (GBW10011 and GBW10012) were analyzed. Recovery values in corn samples were 95.5-97.1% for Cu, 101.8-105.2% for Pb, 94.1-97.3% for Sn; Recovery values for soil samples were 99.3-104.3% for Cu, 93.6-103.3% for Pb and 99.5-101.6% for Sn. detected among them.