Prematüre yenidoğanlarda graf metodu ile yapılan ultrasonografik gelişimsel kalça displazisi taraması
- Tez No: 808466
- Danışmanlar: PROF. DR. M.İ. SAFA KAPICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk gelişimi polikliniğinde takipte olan prematüre olarak doğan bebekler, ultrasonografi ve Graf yöntemleri kullanılarak gelişimsel kalça displazisi yönünden incelendi. Bu incelemede 421 prematüre bebeğin 842 kalçasına bakıldı. Bakılan bebeklerde GKD insidansı % 0.2 olarak saptandı. Değerlendirme sonucunda tip1a, tip1b ve tip2 kalçalar tespit edildi. Tarama yapılan bebeklerde amnion sıvı durumu, doğumda geliş pozisyonu, çoğul gebelik, doğum şekli, cinsiyet dağılımı gibi faktörler kalça tipleri ile değerlendirildi istatistiksel olarak araştırıldı. Displazik kalçalar uygun yöntem ile tedavi ve takip edildi. Literatürdeki son gelişmeler ve bunlara ait sonuçlar çalışmamızla karşılaştırıldı. Normal olarak değerlendirilen tip-1 kalçalarda tip-1b kalçaların tip-1a'lara oranla daha fazla olması ve beta açısı yüksekliklerinin istatistiksel olarak da anlamlı olması; beta açısı yüksekliğinin ırksal bir özellik olabileceğini düşündürdü. Ultrasonografinin, fizik muayene yöntemlerine ve diğer görüntüleme yöntemlerine göre yenidoğan kalça eklemini değerlendirmedeki etkinliği, avantajları ve üstünlüğü anlatıldı. Kalça ultrasonografisiyle, ihmal edilmiş GKD vakalarındaki komplikasyonları, maliyetleri karşılaştırıldı. Bu hastalıklardaki sosyal problemlere değinildi. Erken tanı konulmadığında ciddi komplikasyonlara yol açan ve ülkemizde sık görülen GKD; mutlaka bir sağlık politikası olarak tarama programına alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Zekai Tahir Burak Training and Research Hospital outpatient clinic follow-up of child development in the premature newborn babies, using ultrasound and the methods of Graf were examined for DDH (developmental dysplasia of the hip). This examination of 842 hips of 421 babies were premature. Was viewed as a 0.2% incidence of DDH in infants. End of the study, type1a, type1b, type2 hips were detected. Screening of the infants; amniotic fluid status, position at birth, arrival, multiple pregnancy, mode of delivery, factors such as gender distribution of hip types were statistically evaluated. Appropriate method of treatment and were followed up with dysplastic hips. Recent developments in the literature and their results were compared with our study. In type-1 which is normal hips, that type-1b is more than type-1a and the highness of Beta angles statisticaly has meaning made us thing that highness Beta angle may be racal feature. That US has more affect and more advantage in newborn hips evalution than the methods of physical examination and other visual methods was mentioned. Hip ultrasound; cases of neglected DDH complications, costs were compared. These diseases have been mentioned social problems. Early diagnosis leads to serious complications, and our common DDH stack, certainly as a health policy should be screening program.