مسند حماد بن أبي سليمان من مسند الإمام الأعظم أبي حنيفة برواية الحارثي دراسة وتحقيق
İmam-i Azam Ebû Hanîfe'ni̇n Müsnedi̇'nden, Hammâd B. Ebî Süleyman'in Müsnedi̇-El-Hȃri̇sî ri̇vȃyeti̇- araştirma ve tahki̇ki̇
- Tez No: 808513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AMMAR ALHARİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Arapça
- Üniversite: Suriye Damascus Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu araştırmanın inceleme kısmı: İmȃm Ȃzam Ebȗ Hanȋfe ile Ebȗ Muhammed Abdullah b. Muhammed El-Hȃrisȋ'nin dönemi, şahsi ve ilmi hayatlarını, Ebȗ Hanȋfe ve Müsnedine yapılan eleştirileri ve El-Hȃrisȋ'nin Müsnedi'nde ele aldığı hadisleri içermektedir. Bu kitabın tahkik kısmı ise: Raflarda bulunan İslȃmî yazma eserlerden biri olan Müsned'den kolay bir şekilde yararlanabilmek için onun hadislerini tahrȋc ve hükümlerini belirlemeyi içermektedir. Yaptığım bu çalışma sonucunda ulaştığım sonuçlardan en önemlilerinin birkaçı şu şekilde özetlenebilir. •İmȃm Ebȗ Hanȋfe büyük bir imamdır. Fıkıh ilminde onun eşi ve benzeri yoktur. Ayrıca cerh ve ta'dȋl konusunda da çok büyük bir âlimdir. Ahkâm hadislerinde ve Hocası Şeyh Hammâd'dan rivayet ettiği hadislerde hȃfızdır. O, zamȃnının en büyük hadis ȃlimi olmamasına rağmen, hadis ilminde güvenilir bir ȃlimdir. •Bu Müsned'de Ebȗ Hanȋfe'den gelen hadislerin çoğu sahih hadislerdir. •Ebȗ Hanȋfe'nin rivayet ettiği zayıf hadisler, Ebȗ Hanȋfe'den dolayı değil kendisinden sonraki rȃvȋler sebebiyledir
Özet (Çeviri)
The study aims to present the basic features of the era of the two imams Abu Hanifa and Al-Harithi and their personal and scientific lives, and to identify the overall criticisms directed at Abu Hanifa and his chains of transmission that were narrated from him, and to analyze the hadith industry that Imam Al-Harithi followed in this chain of transmission. It also aims to remove this Musnad from the shelves of Islamic manuscripts so that it is printed and easy to handle for those who want to benefit from it and extract its hadiths and comment on them according to the scientific rules followed in the science of hadith. Among the most important findings: • That Imam Abu Hanifa is a great imam, unparalleled in jurisprudence, a scholar of jarh and ta'deel, and a regulator for the hadiths of rulings, and a regulator for what his Sheikh Hammad narrated, and he is trustworthy in hadith, but he is below the degree of the senior among his peers. • Most of the hadiths narrated by Imam Abu Hanifa are of authentic origin. • The weak hadiths narrated by Abu Hanifa are weak from the point of view of those who narrated from him, not from the point of the imam.