Medya ve nihilizm: Türk medyası örneği
Media and nihilism: The case of Turkish media
- Tez No: 808514
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DEVRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Hiçlik kelimesiyle özdeş olan nihilizm, Nietzsche tarafından yüce değerlerin, değerini kaybetmesi anlamında kullanılmaktadır. Nietzsche, nihilizm konusundaki en önemli isim olmakla birlikte, postmodern düşünür Baudrillard da saydam nihilizm kavramsallaştırmasıyla öne çıkmaktadır. Nihilizm özünde, moderniteye bir başkaldırı olarak ortaya konmakta ve bu yüzden Nietzsche, postmodernizmi önceleyen isim olarak kabul edilirken; postmodernite de nihilist olarak görülmektedir. Öte yandan, postmodern süreçte yaşamın her alanına yayılan nihilizm, medyaya da sirayet etmekte ve medya metinleriyle, nihilist önermeler yayılmaktadır. Bu bağlamda ise medya araçları olan gazete, sinema, televizyon ve dijital iletişim teknolojileri ve bu araçlarla nihilizmin yayılması çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Medyada nihilist önermelerin olup olmadığını ortaya koymak çalışmanın amacını oluştururken; söz konusu önermelerin medya metinleriyle nasıl yayıldığını tespit etmek ise çalışmanın problemini oluşturmaktadır. Bu perspektifle, tüm medyadan örneklerin alındığı çalışmada, söylem analizi yöntemi kullanılmış olup, veriler amaçsal örnekleme metoduyla seçilmiştir. Bu noktada da nihilizmle birlikte epistemolojik, varoluşsal, saydam/postmodern, politik, aktif ve pasif nihilizm sınıflandırmalarıyla, söz konusu sınıflandırmalara ait parametrelerin olduğu bir tablo oluşturulmuş ve veriler, bu tabloya göre analiz edilmiştir. İncelenen metinlerde, söz konusu parametrelerden bir veya daha fazlası olduğunda ise o nihilizm türünün olduğu iddia edilmiştir. Tüm bunlar doğrultusunda çalışmada, medyada yoğun bir şekilde nihilizm ile nihilizm türlerinin olduğu ve bunların medya metinleriyle kitlelere ulaştırıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak söz konusu nihilizmin saydam olduğu, bu yüzden de nihilizmden kaçısın mümkün olmadığı ve nihilizmin bir yazgı olarak tecrübe edilmek zorunda olduğu da varılan bir diğer sonuç olmuştur.
Özet (Çeviri)
Nihilism, identical to the word nothingness, is used by Nietzsche in the sense that supreme values lose their value. While Nietzsche is the most prominent figure in nihilism, postmodern thinker Baudrillard also stands out for his conceptualization of transparent nihilism. Nihilism is, in essence, put forward as a rebellion against modernity, and so Nietzsche is considered the name that prioritizes postmodernism; postmodernity is also seen as a nihilist. On the other hand, nihilism, which spreads to all areas of life in the postmodern process, also spreads to the media, and nihilist propositions are spread through media texts. In this context, newspapers, cinema, television and digital communication technologies, which are media tools, and the spread of nihilism through these tools are the subject of the study. Determining whether there are nihilist propositions in the media is the purpose of the study, while determining how these propositions are spread by media texts is the problem of the study. From this perspective, the discourse analysis method was used in the study, in which samples were taken from all media, and the data was selected using the objective sampling method. At this point, with nihilism, epistemological, existential, transparent/postmodern, political, active and passive nihilism classifications, a table of parameters belonging to these classifications was created and the data were analyzed according to this table. In the studied texts, it has been claimed that this type of nihilism exists when there is one or more of the parameters in question. In line with all these studies, it was concluded that there are nihilism and nihilism types in the media and that they are delivered to the masses by media texts. But another conclusion was that the nihilism in question is transparent, so it is impossible to avoid nihilism, and nihilism must be experienced as a Destiny.