Güreşçilerde vücut su yüzdesi ile alt ekstremite kas kuvveti, kassal endurans ve patlayıcı kuvvet arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between body water percentage and lower extremity muscle strength, muscular endurance, and explosive power in wrestlers
  1. Tez No: 808539
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÖZÜNLÜ PEKYAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Güreş bir sıklet sporu olması sebebiyle müsabaka dönemi sıkça kilo düzenlemeleri görülen bir spordur. Kısa sürede yüksek miktarda kilo kaybına maruz kalan güreşçilerin kaybettikleri kilo temelde vücut suyundan olabilir ve bu durum alt ekstremitenin çokça kullanıldığı güreş sporunda sportif performansı olumsuz etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı güreşçilerde vücut su yüzdesi ile alt ekstremite kas kuvveti, kassal endurans ve patlayıcı kuvveti arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu amaçla A Milli Takım düzeyinde serbest stilde güreşen ortalama yaşları 23±3,4 yıl olan 24 sporcu çalışmamızın örneklemini oluşturdu. Bireylerin vücut su yüzdesi ölçümü Inbody 770 (Inbody Co., LTD, Seoul, Korea) multifrekans biyoelektrik empedans analiz cihazı, kas kuvveti ve kassal endurans ölçümü Cybex Humac Norm model (Cybex International, Inc, Ronkonkoma, NY) izokinetik dinamometresi, patlayıcı kuvvet ölçümü ise durarak uzun atlama testi ile yapıldı. Kilo ve boy değişkenleri hariç tüm verilerin normal dağılım sergilediği görüldü. Bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasında ilişki Pearson korelasyon analizi ile test edildi. Aralarında ilişki tespit edilen değişkenlere regresyon analizi uygulandı. Bulgulara göre vücut su yüzdesi ile dominant diz ekstansörleri (r=0,465), dominant diz fleksörleri (r=0,517), non-dominant diz ekstansörleri (r=0,552) ve non-dominant diz fleksörlerinin (r=0,620) kas kuvveti arasında ilişki bulundu (p0,05). Sonuç olarak güreşçilerde vücut su yüzdesinin, diz ekstansör ve fleksörlerinin kas kuvveti ve kassal enduransı üzerinde etkili olabileceği, bu nedenle vücut su yüzdesinin düşmesine sebep olan kilo kaybı yöntemlerinin müsabaka performansını olumsuz etkileyebileceği gibi eklem stabilitesini azaltarak yaralanma riskini artırabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Being a weight sport, wrestling is a sport in which weight adjustments are seen before the competetion period. The weight lost by wrestlers who are exposed to a high amount of weight in a shot time may be mainly due to body water, and this situation adversely affects the sportive performance of the lower extremity in wrestling, which is widely used. The aim of this study was to evaluate the relationship between body water percentage and lower extremity muscle strength, muscular endurance and explosive power in wrestlers. 24 athletes (average age: 23±3.4 years) of the A national team wrestling in freestyle, who were 18 years of age or older, voluntarily participated in our study. Body water percentage was assesed by Inbody 770 (Inbody Co., LTD, Seoul, Korea) multifrequency bioelectrical impedance analysis device, muscle strength and muscular endurance by Cybex Humac Norm model (Cybex International, Inc, Ronkonkoma, NY) isokinetic dynamometer, and lower extremity explosive power with the standing long jump test. Except for the weight and height variables, all data showed normal distribution. The relationship between the dependent variables and the independent variables was tested with Pearson correlation analysis. Regression analysis was applied to the variables that were found to be correlated.