Etkinliğin hisse senedi getirisi üzerine etkisi
The effect of efficiency on stock returns
  1. Tez No: 808540
  2. Yazar: RİFAT TEKİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Borsada yatırım yapmak yatırımcılar için risk içeren bir girişimdir. Riski en aza indirmek için yatırımcıların, hisse senedi fiyalarının nasıl şekillendiğine ve hisse senedi fiyatlarını neyin etkilediğine ilişkin bilgiye sahip olmaları gereklidir. Bir firmanın performansı hisse senedi getirisini etkileyen en önemli içsel faktörlerden biridir. Bir firmanın etkinlik seviyesi o firmanın performansını ölçmede önemli bir araçtır. Bu nedenle bu çalışmada firma performanının bir göstergesi olan etkinlik ve hisse senedi getiri arasındaki ilişki Borsa İstanbul (BİST) Sınai Endeksinde yer alan 104 firmanın 2000-2019 yılları arasındaki verileri kullanılarak araştırılmıştır. Etkinlik skorlarının hesaplanmasında parametrik olmayan bir yöntem olan Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılmıştır. VZA hesaplamasında, toplam satışlar, satışların maliyeti ve faaliyet giderleri girdi olarak; satışlar ve net kâr çıktı olarak kullanılmıştır. Firma etkinliklerinin hisse senedi getirilerini açıklamada bir etkisi olup olmadığı yatay panel regresyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca BIST Sınai endeksinde yer alan 104 firma beş alt sektöre ayrılmış ve alt sektörlerin birbirinden ve ana sektörden farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Sonuçlar etkinliğin, BİST sınai endeksinde yer alan firmaların hisse senedi getirisini açıklayıcı bir gücü olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, alt sektörlerde etkinliğin, bahse konu hisse senedi getirileri üzerinde açıklayıcı bir gücü olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investing in the stock market involves risk for investors. To minimize risk, investors need to know how stock prices are formed and what variables affect stock returns. A company's performance is one of the most important internal factors affecting stock returns. And a company's efficiency level is an important tool for measuring corporate performance. Therefore, this study investigated the relationship between efficiency and stock returns, which is an indicator of corporate performance, using data from 104 companies in the Borsa Istanbul (BIST) Industrial Index between 2000 and 2019. Nonparametric data envelopment analysis (DEA) is used to calculate the efficiency values. In the calculation of DEA, total assets, cost of sales and operating costs are used as inputs, and sales and net profit are used as outputs. Panel regression analysis is used to examine whether corporate efficiency has explanatory power for the cross-section of stock returns. In addition, the 104 companies listed in the industrial indices of the Istanbul Stock Exchange are divided into five subsectors to examine how they differ from each other and from the main sector. The results of the analysis suggest that the efficiency of the companies in the industrial indices of the Istanbul Stock Exchange has explanatory power for the cross-section of their stock returns. However, for the five subsectors, efficiency is found to have no explanatory power for the cross-section of their stock returns.