Fotosentez konusunda animasyon geliştirilmesi ve animasyon kullanımının öğrenci başarısına etkisi
The effect of animation development and animation use on student success in the subject of photosynthesis
  1. Tez No: 808538
  2. Yazar: ERSEN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, fotosentez konusunda 3 boyutlu animasyon geliştirmek, geliştirilen bu animasyonun 12. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları üzerine etkisini incelemek ve animasyon kullanımı hakkında öğrenci görüşlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Animasyon, Autodesk Maya 2023 ve Adobe After Effects 2022 programları kullanılarak, 3 boyutlu eğitsel bir materyal olarak geliştirilmiştir. Örnekleme yöntemi olarak seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılı, Kayseri ilinde öğrenim gören 108 12. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma deseni olarak ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubunda 54 kontrol grubunda 54 öğrenci yer almıştır. Deney grubunda animasyon destekli öğretim yöntemi, kontrol grubunda ise Biyoloji Öğretim Programında yer alan şekliyle dersler işlenmiştir. Araştırmada, öğrencilerin akademik başarıları, fotosentez konusunda geliştirilen başarı testi ile ölçülmüştür. Bu test kontrol ve deney gruplarında ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerin üç boyutlu fotosentez animasyonuna ilişkin düşüncelerini belirlemek amacıyla“3B Fotosentez Animasyonuna Yönelik Açık Uçlu Sorular”bu gruba uygulanmıştır. Verilerin analizi için“Python 3.10”programlama dilindeki“Statistical functions (scipy.stats)”fonksiyonundan yararlanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için Kolmogorov-Smirnov benzerlik testi, Cohen's d etki büyüklüğü testi, Shapiro-Wilk normal dağılım testi ve Non-Parametrik Mann Whitney-U anlamlılık testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, deney grubunun kontrol grubuna göre, istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek bir başarı gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, geliştirilen animasyonun fotosentez konusunda öğrenci başarısı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Derslerde animasyonların kullanımına yönelik olarak olumlu görüşler ifade edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, animasyonun öğrenci başarısı üzerindeki etkisini araştıran başka çalışmaların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to develop a 3D animation on photosynthesis, assess its impact on 12th-grade students' academic achievements, and gauge student opinions on its usage. The animation was created as an educational tool in 3D using Autodesk Maya 2023 and Adobe After Effects 2022 software. Convenient sampling, a non-probability sampling method, was employed. The study group comprised 108 12th-grade students studying in Kayseri province during the 2022-2023 academic year. The research design followed a pre-test post-test control group experimental design, with 54 students in the experimental group and 54 in the control group. The experimental group received instruction using the animation-supported teaching method, while the control group followed the regular Biology curriculum. Academic achievements were assessed using a photosynthesis-specific achievement test administered as a pre-test and post-test for both groups. Additionally, the experimental group answered open-ended questions about the 3D photosynthesis animation. Data analysis utilized the“Statistical functions (scipy.stats)”module in Python 3.10. Statistical tests included Kolmogorov-Smirnov goodness-of-fit, Cohen's d effect size, Shapiro-Wilk normality, and Non-Parametric Mann Whitney-U tests. The results revealed significantly higher academic success in the experimental group compared to the control group, suggesting a positive impact of the developed animation on student achievement in photosynthesis. Students expressed favorable views on the use of animations in lessons. Based on these findings, further research investigating the impact of animation on student achievement is recommended.