Kronik Hastalığı Olan Yetişkinlerin Sağlık Okuryazarlık Düzeylerine Göre Çoklu İlaç Kullanımına Bağlı Yaşadıkları Sorunlar Ve Aile Sağlığı Hemşiresinden Beklentileri
Problems due to multiple medication use by adults with chronic diseases according to HEALTH literacy levels and their expectations from family HEALTH nurses
  1. Tez No: 808546
  2. Yazar: SULTAN RABİA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMER GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı kronik hastalığı olan yetişkinlerin sağlık okuryazarlık düzeylerine göre çoklu ilaç kullanımına bağlı yaşadıkları sorunları ve aile sağlığı hemşiresinden beklentilerini belirlemektir. Gereç Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma, çalışmanın yapıldığı tarihlerde aile sağlığı merkezine başvuran ve kronik hastalığı olan 18 yaş üzeri yetişkin bireyler ile yapıldı. Herhangi bir örnekleme yöntemi seçilmemiş olup Aile Sağlığı Merkezine (ASM) herhangi bir sebeple başvuran yetişkinler içerisinde çalışmaya katılmak isteyenlerden veriler toplandı. Veriler, Sosyo-demografik özellikler ve ilaç kullanım anketi ile Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (SOY-32) kullanılarak toplandı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 58,4 olan %56,3'ü (90) kadın ve %43,8'i (70) erkek olmak üzere toplam 160 kişi katıldı. Çoğunluklu olarak %50,6 (81) kişinin diyabeti, %75,6 (121) kişinin hipertansiyonu vardı. %64,4'ü (103) 3 ve üzeri kronik hastalığa sahip olup %7,5'i (12) 7 ve üzeri ilaç kullandığını belirtti. Katılımcıların %73,1'i (117) daha önce ilaçlarını içmeyi unuttuğunu, %28,8'i (46) ise ilaç kullanımı konusunda endişesi olduğunu belirtti.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the problems experienced by adults with chronic diseases due to the use of multiple drugs according to their health literacy levels and their expectations from the family health nurse. Materials and Methods: This descriptive study was conducted with adult individuals over the age of 18 who applied to the family health center at the time of the study and had a chronic disease. No sampling method was chosen, and data were collected from adults who applied to the Family Health Center (FHC) for any reason and wanted to participate in the study. Data were collected using the Socio-demographic characteristics and drug use questionnaire and the Health Literacy Scale-32 (SOY-32). Results: A total of 160 people, 56.3% (90) women and 43.8% (70) men, with an average age of 58.4, participated in the study. Mostly, 50.6% (81) of chronic diseases had diabetes and 75.6% (121) had hypertension. 64.4% (103) had 3 or more chronic diseases and 7.5% (12) stated that they used 7 or more medications. 73.1% (117) of the participants stated that they forgot to take their medication before, while 28.8% (46) stated that they were worried about the use of medication.