Egzersiz eğitiminin obes hipertansif hastalar üzerindeki etkileri
The Effects of exercise training on the obese hypertansive patients
  1. Tez No: 80856
  2. Yazar: MELAHAT SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Egzersiz eğitiminin, egzersiz kapasitesine, serum lipid profillerine ve vücut kompozisyonuna olan etkilerini hipertansif obes hastalarda gerçekleştiren çok az prospektif çalışma vardır. Hipertansif obes kadınlar rastgele seçilerek egzersiz veya kontrol grubuna ayrılmıştır. Olguların programa alınmalarına yönelik seçim kriterleri olarak 45 - 70 yaşları arasında kadın ve şişman olmalarına, çalışmanın başladığı tarihte halen bir egzersiz veya diyet programına katılmış olmamalarına, sigara, alkol kullanmamalarına, metabolik hastalık belirtisinin olmamasına dikkat edilmiştir. Hastalar tesadüfi olarak eğitim veya kontrol grubuna katılmayı kabullenmişlerdir. Egzersiz eğitimi koşubandında haftada üç gün yürümeyi içermiştir. Eğitim kalp hızı, eğitim seviyesi % 60'lık kalp hızı temel alınarak hesaplanmıştır. Eğitim seansları laboratuvarda gerçekleştirilmiştir. Egzersiz kapasitesi dereceli bir semptom ile limitli maksimal egzersiz testi ile değerlendirilmiştir. Dereceli egzersiz testi, Bruce protokolü ile yapılmıştır. Lipid profilleri kan örnekleri alınarak değerlendirilmiş, vücut kompozisyonu için ise kilogram olarak vücut ağırlığı, cm olarak boy, VKI, VYY hesaplanmıştır. Tüm değerlendirmeler koşubandında eğitimden üç ay sonra tekrarlanmıştır. Her iki grup için diyet önerileri bir diyetisyen tarafından verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Few prospective studies have been conducted with hypertensive, obese patients to examine the effects of exercise training on body composition, serum lipid profiles and exercise capacity. Hypertensive overweight women were randomly assigned to either an exercise or a nonexercise group. Selection criteria for the inclusion of subjects were: 45-70 years of age, female, overweight, not presently on an exercise program or reducing diet, nonsmoker with no history of alcohol or showing no evidence of metabolic diseases. Subjects agreed to accept random assignment to either the experimental or control group.The exercise training included walking on treadmill 3 days/week. Training level were calculated based on 60% of the heart rate. Exercise sessions took place in the exercise laboratory. Exercise capacity was assessed through a graded symptom limited maximall exercise test. The graded exercise test was carried out utilizing Bruce protocol. Lipid profiles were evaluated by taking blood samples, for body composition, body weight in kilograms, height in centimeters, body mass index and the percent of body fat were also calculated. All the assesments were repeated after 3 months of treadmill training. Dietary recommendations were presented by a dietitian for both groups.