Kadınların perine hijyenine ve cinsel yaşamlarına yönelik bazı uygulamaları ile idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of risk faktors wich may cause urinary tract infections and habits and of women regarding perineal hygenia and sexual life
  1. Tez No: 80855
  2. Yazar: HAVVA KAÇAN SOFTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Araştırma Ankara ili Keçiören ilçesi sağlık grup başkanlığına bağlı sağlık ocaklarına başvuran kadınların perine hijyeni ve cinsel yaşamlarına yönelik bazı uy gulamalar ile idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilecek risk faktörlerinin be lirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili Keçiören ilçesi sağlık grup başkanlığına bağlı sağlık ocaklarına başvuran 383 kadın oluşturmuştur. Veriler soru kağıdı ile toplanmıştır. Soru kağıdının 1. bölümünde kadınların tanıtıcı özelliklerine ilişkin sorular, 2. bölümünde ise kadınların perine hijyenine ve cinsel yaşamlarına ilişkin bazı uygulamalarını belirlemeye yönelik sorular yer al maktadır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzdelik hesapları, ki-kare önemlilik testi ile Fisher kesin ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şi kayetleri olan kadınların % 51.9'u 27-38 yaş grubunda, % 91.3'ü evlidir. Kadınların % 84.6'sı yaşamlarında daha önce idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şikayetleri ol duğunu belirtmiştir. Gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şikayetleri olduğunu ifade ederi kadınların oranı % 60.9'dur. İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şi kayetleri olan kadınların % 13.5'i günde ancak 10 ve üzeri su bardağı sıvı almakta iken idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şikayetleri olmayanlarda bu oran % 21.1'dir. Şi kayetleri olan kadınların % 52.9'unun bir günde birden fazla çamaşır değiştirecek kadar vaj inal akıntısı olmakta şikayetleri olmayan kadınlarda bu oran % 16.2'ye kadar düşmektedir. îdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şikayeti olan kadınların % 15.4'ü tuvaletten önce el yıkamakta, tuvaletten sonra ise tamamı (% 100) el yıkamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şikayetleri olan kadınların % 44.2'si tuvaletten sonra el yıkamada su ve sabun kullanmaktayken şikayetleri olmayan kadınlarda bu oran % 90.9'a kadar yükselmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şikayeti olan kadınların %70.2'si perine bölge temizliğini yanlış yapmakta, şikayetleri olmayanların ise %68.5'i yanlış yapmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şikayeti olan kadınların %76.9'u haftada bir kez banyo yapmakta iken şikayetleri olmayan kadınların % 4.3'ü sadece haftada bir kez banyo yapmaktadır. Kadınların % 63.0 menstrüasyon dö neminde bez kullanmakta ve % 38.4'ü kullandıkları materyali 2-3 saatte bir de ğiştirmektedir. Cinsel ilişki öncesi ve sonrası sıvı alma ve idrar yapma alışkanlığı her iki grupta da düşük orandadır. İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şikayetleri olan ka dınların % 76.3 'ü cinsel ilişki sonrası temizliği yıkama şeklinde yapmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şikayeti olan kadınların % 95.8'i bir aile planlaması yön temi kullanmakta bu oran şikayetleri olmayanlarda % 76.9'a düşmektedir. Şikayetleri olan kadınların % 73.6'sı aile planlaması yöntemini 1-6 yıldır kullandığını be lirtmekte iken bu oran şikayetleri olmayanlarda % 42.1'dir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda kadınların perine, menstrual hijyenlerine ve cinsel yaşamlarına yönelik bazı uygulamalarının idrar yolu en feksiyonunun ortaya çıkmasında risk faktörü olabileceği saptanmış ve bu nedenle bu konuda kadınlara yönelik sağlık eğitiminin sağlık hizmetleri kapsamında yer alması için önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kadın, İdrar Yolu Enfeksiyonu, Perine hijyeni, Cinsel yaşam.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this descriptive study is to determine the risk faktors that may lead to urinary tract infections in women that referred to health centers of Ke çiören district Health Authority and to study their sexual lives and perineal hygenia in this respect. The sample of the study was composed of 338 women that referred to health centers of the above district. The data was collected through questionnaire. In the first part were there qu estions about the characteristics of the women whilst in the second part questions di rected towards understanding perineal hygenia and sexual lives were present. In the statistical evaluation of the data, chi-square significance test, percentage and Fisher's exact chi-square tests were used. In view of the data obtained by the study, % 51.9 of the women who had complaints of urinary tract infections were in 27-38 age group and, % 91.3 were mar ried. % 84.6 of the women stated that they had urinary tract infections previously. The propartion of the women that had complaints during pregnancy were % 60.9. Only % 13.5 of the women who urinary tract infection complaints drink 10 or more glasses of liguid everyday whereas this figure increases to % 21.1 in women without complaints. % 52.9 of the women who have urinary tract infection complaints have so much vaginal discharge as to make them change underwear more than once a day whilst in women without complaints the rate is % 16.2. % 15.4 of the women with urinary tract complaints wash their hands before going to toilet, but all of them do so after toilet. (% 100). % 44.2 of women with complaints use soap in washing their hands after toilet, whereas up to % 90.9 of women without compaints use soap. % 70.2 of women with complaints do not clean their perineal regions in the proper way whilst % 68.5 of the women without complaints do not either. % 76.9 of women with urinary tract complaints take a bath once a week, but only % 4.3 of the women without complaints take a bath merely once a week. % 63.0 of the women use cloth during menstruation and % 38.4 change the material they use every two to three hours. Taking liquid and urinating habit before sexual intercourse is low in both gro ups. % 76.3 of the women with complaints do their postcoital cleaning by washing. % 95.8 of the women with urinary tract infection complaints use a family planning method whereas this proportion falls to % 76.8 in women without complaints. % 73.6 of the women with complaints are using family planning methods for 1-6 years whereas % 42.1 of the women without complaints do so. In view of the results obtained by study, it is conclusion that some practices and habits of women regarding their perineal and menstrual hygenia and sexual lives may be a risk factor in urinary tract infections and proposition that health training for women in these issues should be included in health services. Key Words : Women, Urinary Tract Infections, Perineal hygenia, Sexual life.