Küresel inovasyon, yeşil inovasyon ve finansal gelişmenin, karbon emisyonları ve yenilenebilir enerji üzerine etkisi: OECD ülkeleri üzerine bir araştırma
The effect of global innovation, green innovation and financial development on carbon emissions and renewable energy: A research on OECD countries
  1. Tez No: 808575
  2. Yazar: AYSEL ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çağımızda insan nüfusunun önlenemez artışı, çevre kirliliği, sınırlı olan doğal kaynakların hızla tükenmesi, ozon tabakasının delinmesi, küresel ısınma, iklim değişikliği, vb bir çok sorunuda arkasından getirmiştir. Dünyanın ısısının artmasına neden olan ozon tabakasındaki deliğin kapanması için neler yapılabileceği hususunda, sera gazı salınımının azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılması daha önceden yapılan çalışmalarda ön plana çıkmış çözüm önerileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple karbon emisyonları ve yenilenebilir enerji üzerine etki eden unsurların tespit edilmesi önem arz etmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada, küresel inovasyon, yeşil inovasyon ve finansal gelişmelerinin karbon emisyonları ve yenilenebilir enerji üzerine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında veri seti oluştururken 33 OECD ülkesine ait, 2012-2021 yılları arasındaki, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH), toplam iş gücü (TIG), çevre patenti (ÇP), özel işletmelere verilen krediler (ÖYİK), yenilenebilir enerji (YE) ve sera gazı (CO2) değişkenleri ele alınmıştır. Veriler R studio programı kullanılarak analiz edilmiş olup Model 1 ve Model 2 olmak üzere iki farklı panel veri modeli kurulmuştur. Modellerde, küresel inovasyonu temsilen Küresel İnovasyon Endeksi değişkeni, yeşil inovasyonu temsilen çevre patenti değişkeni, finansal gelişmeyi temsilen Özel Yurtiçi Krediler ve kontrol değişkeni olarak Toplam İş Gücü ve gayri safi yurtiçi hasıla değişkenleri seçilmiştir. Model 1'e göre sera gazı üzerinde, toplam iş gücü ve yeşil inovasyon değişkenlerinin istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Model 2'ye göre, yenilenebilir enerjinin, gayri safi yurtiçi hasıla ile toplam iş gücü arasında pozitif yönlü, çevre patenti ile arasında ise negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yeşil inovasyonun hem sera gazı emisyonları hem de yenilenebilir enerji üzerinde anlamlı etkisi olduğu ve finansal gelişmenin sera gazı emisyonları ve yenilenebilir enerji üzerinde anlamlı etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age, the inevitable increase in the human population, environmental pollution, the rapid depletion of limited natural resources, the depletion of the ozone layer, global warming, climate change, etc. have brought many problems behind them. In terms of what can be done to close the hole in the ozone layer, which causes the world's temperature to increase, reducing greenhouse gas emissions and increasing the use of renewable energy sources appear as solutions that have come to the fore in previous studies. For this reason, it is important to determine the factors affecting carbon emissions and renewable energy. In this context, in this study, it is aimed to determine the effects of global innovation, green innovation and financial developments on carbon emissions and renewable energy. While creating the data set within the scope of the study, Gross Domestic Product (GDP), Total Labor Force (TIG), Environmental Patent (FP), Loans Given to Private Enterprises (ÖYİK), Renewable Energy (RE) belonging to 33 OECD countries between the years 2012-2021. and Greenhouse Gas (CO2) variables are discussed. The data were analyzed using the R studio program and two different panel data models, Model 1 and Model 2, were established. In the models, Global Innovation Index variable representing global innovation, Environmental Patent variable representing green innovation, Private Domestic Credits representing financial development, and Total Labor and Gross Domestic Product variables as control variables. According to Model 1, it has been concluded that the total workforce and green innovation variables have a statistically negative and significant effect on greenhouse gas. According to Model 2, it has been determined that there is a statistically significant relationship between renewable energy, Gross Domestic Product and Total Labor Force, and a negative relationship between Environmental Patent and Environmental Patent. It is concluded that green innovation has a significant effect on both greenhouse gas emissions and renewable energy, and financial development does not have a significant effect on greenhouse gas emissions and renewable energy.