Yaşlı bireylerde fiziksel aktivite, yaşam kalitesi ve başarılı yaşlanma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between physical activity, quality of life and successful aging levels in elderly individuals
  1. Tez No: 808580
  2. Yazar: EMRE YAMANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda hareketsizlik kaynaklı gerek psikolojik gerekse fizyolojik sağlık problemleri giderek artış göstermektedir. Hemen her bireyi yakından ilgilendiren bu problem toplum açısından büyük önem arz eden yaşlı bireyleri bilhassa ilgilendirmektedir. Öyle ki; hareketsizlik kaynaklı azalma eğiliminde olan yaşam kalitesi bu bireylerde başarılı – sağlıklı yaşlanma durumunu engellemektedir. Bu bağlamda araştırmamızda; yaşlı bireylerde fiziksel aktivite, yaşam kalitesi ve başarılı yaşlanma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, Aydın, Muğla, Çorum, Amasya, İzmir ve Tokat illerinde bulunan huzur evlerindeki (n=207) kadın, erkek (n=195) toplam 402 gönüllü yaşlı birey katılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Uluslararası Fizilsel Aktivite Ölçeği Kısa Formu”ve“Başarılı Yaşlanma Ölçeği”ve“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Verilere uygulanan normallik analizi neticesinde normal dağılım gösterildiği tespit edildikten sonra, gruplar arasındaki farkı belirlemek için Independent Sample t test ve boxplot, ölçek ortalama puanları arasındaki ilişkiyi değerlendirebilmek için ise Pearson Korelasyon analizi ile birlikte saçılım grafiği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde; çalışmaya dâhil edilen kadın ve erkek katılımcıların başarılı yaşlanma düzeyleri arasında anlamlı farklılığın olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In recent years, both psychological and physiological health problems arising from inactivity have been increasing. This problem situation, which is closely related to almost every individual, especially concerns elderly individuals who are our benefactors. So that; The quality of life, which tends to decrease due to inactivity, inhibits successful-healthy aging in these individuals. In this context, in our research; In this study, it was aimed to examine the relationship between physical activity, quality of life and successful aging levels in elderly individuals. A total of 402 volunteer elderly people (n=207) female and male (n=195) in nursing homes in the provinces of Aydın, Muğla, Çorum, Amasya, İzmir and Tokat participated in the research.“Personal Information Form”,“International Physical Activity Scale Short Form”and“Successful Aging Scale”and“World Health Organization Vital Scale Short Form”were used as data collection tools. SPSS 23.0 package program was used in the analysis of the data obtained in the research. After the details of the normality analysis distributions applied to the data showing the normal distributions, Independent Sample t-test and boxplot were applied to determine the difference between the groups, and a scatterplot with Pearson Correlation analysis was applied to evaluate the distribution between the scale mean scores. The assumptions obtained; Having male and female children included in the study was not considered as a factor in evaluating successful aging (p>0.05). On the other hand, a positive target moderate relationship between total quality of life measurement scores and physical activity level, and finally between physical activity level total score and quality of life general health sub-dimension scores.