ضوابط العقوبة في الفقه الإسلامي دراسة مقارنة
İslam hukukunda ceza kuralları üzerine karşılaştırmalı fıkhî bir araştırma
- Tez No: 808581
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA HAMZA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Suriye Damascus Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu kitap, İslam Hukuku'nun biçim ve konu itibariyle genel ceza usullerini ortaya çıkararak ve bunları müstakil bir çalışmada bir araya getirerek bu usullerin, Suriye Ceza Kanunu kuralları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Kitap, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında“Davabit”(الضوابط kelimesinin tarifi ve fıkıh kaidesi arasındaki farka temas edilmiş, cezanın ne demek oldugu. İslam Hukuku ve beşerî yasalardaki cezaların kısımları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde ceza olgusunun objektif kuralları üzerinde durulmuştur ki, bunları üç madde şeklinde özetlemek mümkündür 1. Cezanın faydalı olması: Bu kurala göre, uygulanan yaptırımın, hedeflenen amaca ulaştırması gerekmektedir. 2. Ceza ile Suçlu Arasındaki Uygunluk: Burada suçluya verilecek olan cezanın, suçlunun durumuna ve kendisini suça iten şartlara uygun olması gerektigi anlatılmak istenmiştir. 3. Suç ile Cezanın Orantılı Olması: Burada ise, ceza ile suçun tehlike ve maddî büyüklüğünün birbirine eşit olması gerektiği vurgulanmıştır. Bu, işlenen suçtan dolayı ortaya çıkan zararlar ile suçlunun ciddiyet oranı ölçülmektedir. Ikinci bölümde ise, verilecek biçimsel cezanın kuralları üzerinde durulmuştur ki, bunları da dört madde ile özetlemek mümkündür: 1. Cezada Şahsîlik: Bununla yalnızca suçluya verilen ve başkasına tesiri olmayan ceza kastedilir. Dolayısıyla bu suç türünde, sadece suçu işleyen kişi sorumludur, aile fertlerine, yakınlarına veya başkalarına suçlunun alacağı cezadan bir pay düşmez. 2. Cezada Eşitlik: Burada ise, suçu işleyen herkesin alacağı cezanın eşit olduğu anlatılmak istenmiştir. Dolayısıyla fertler arasında, mevki veya sosyal konumlarına göre bir ayırıma gidilmez. 3.Cezanın Çeşitleri: İslam Hukuku'nda ceza ve yaptırımlar, çeşidi ve uygulanışı itibariyle farklılık göstermektedir ve özgürlüğün elden alınması ve idam gibi cezalarla sınırlı değildir. Aksine İslam Hukuku'nda suçluya ve işlediği suça uygun düşecek derecede çeşitli ceza metotları belirlenmiştir. 4. Ceza Verme Konusunda Yargıcın Yetkilerinin Kayda Bağlı olması: Burada ise, cezanın tayin edilip karara bağlanması için yargıca verilen yetkilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to deduce the general principles of punishment in Islamic jurisprudence, both in its formal and substantive aspects, and to consolidate them in an independent study. It also involves comparing these principles with the Syrian penal law. The thesis is structured with an introductory chapter and two main sections. The introductory chapter defines the term“principles”and distinguishes it from the jurisprudential rule. It also introduces the concept of punishment and its categories in Islamic jurisprudence and positive law. The first section elucidates the substantive principles of punishment, which can be summarized in three main principles: Utility of Punishment: This principle emphasizes that punishment should achieve the intended objectives and outcomes. Proportionality between Punishment and Offender: This principle underscores the alignment between the punishment and the circumstances of the offender, considering the factors that led to the commission of the crime. Proportionality between Punishment and Crime: This principle asserts that the severity of the punishment should correspond to the seriousness or material consequences of the crime, determined by the resulting harms and the gravity of the offender's actions. The second section focuses on the formal principles of punishment: Personalized Punishment: This principle ensures that the punishment affects only the perpetrator and does not extend to others. Accountability is limited to the actual perpetrator, and punishment is not imposed on individuals like family members or relatives of the offender. Equality in Punishment: This principle dictates that the same punishment is applicable to anyone found responsible for the same crime. Differentiation among individuals based on their positions, inclinations, or social statuses is not considered. Diversity of Punishments: In Islamic law, punishment comes in diverse forms and methods, extending beyond imprisonment or execution. Punishments are tailored to match the circumstances of both the offender and the crime. Judicial Authority in Imposing Punishments: This principle underscores the restrained authority of the judge in determining and decreeing punishments. This thesis offers a comprehensive examination of these principles, both in their formal and substantive dimensions, and contrasts them with the Syrian penal law.