60 yaş üstü kişilerde başarılı yaşlanma ile yaşam doyumu ve günlük fiziksel aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of successful aging, life satisfaction and everyday activities in people over the age of 60
  1. Tez No: 746016
  2. Yazar: ERKAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Ankara ilinde başarılı yaşlanma, yaşam doyumu, fiziksel aktivite ve sosyodemografik veriler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır Araştırmamız kesitsel bir araştırma çalışmasıdır. Araştırmanın evreni Beypazarı 2 no'lu Aile Sağlığı Merkezine 21 Şubat – 15 Nisan tarihleri arasında başvuran 60 yaş ve üzeri 396 kişiden oluşmaktadır. Bu çalışmaya katılanların %52,8'i kadındır. Katılımcıların yaş ortalaması 68,7±8,6 yıldır. Araştırmaya katılan bireylerin Başarılı Yaşlanma Ölçeğinin Sorunlarla Mücadele Etme alt boyutunun puan ortalamasının 36,93±7,36 olduğu saptanmıştır. Katılımcıların Başarılı Yaşlanma Ölçeğinin Sağlıklı Yaşam Biçimi alt boyutunun ortalaması ise 16,97±2,88 olarak bulunmuştur. Araştırmaya katılan bireylerin toplam Başarılı Yaşlanma Ölçeği puanlarının ortalaması 53,91±9,62'dir. Katılımcıların Yaşam Doyumu Ölçeği ortalaması ise 9,33±4,51 olarak tespit edilmiştir. Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği puanları da hesaplanmış ve ortalama 6,19±2,06 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between successful aging, life satisfaction, physical activity and socıodemographic data in Ankara. This cross-sectional study included 396 participants of age 60 and older, who applied at Family Health Center No 2 in Beypazarı between February 21st and April 15th. More than the half of participants (52.8 %) were women and the mean age was 68,7±8,6 years. The mean score of the Struggling with problems scale, a Successful Aging Scale SAS subdimension was found to be 36,93±7,36. The mean of Healthy lifestyle scale subdimension was 16,97±2,88. The average of the total SAS score for the participants of our research was 53,91±9,62. The mean Life Satisfaction scale of the participants was found to be 9,33±4,51. Score of the daily life activities scale was calculated and the mean was 6,19±2,06.