İstanbul boğazı mevcut seperasyon hattının akıntı kaynaklı gemi kaza riskleri temelinde değerlendirilmesi ve kaza risklerini minimize etmek için en uygun seperasyon hattı önerisinin getirilmesi
Evaluation of the risk of ship accidents based on the current flow of the Istanbul strait's existing separation line and proposal of the most suitable separation line to minimize accident risks
- Tez No: 808607
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik Mühendisliği ve İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik Mühendisliği ve İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya taşıma gereksinimlerinin %80'nden fazlası denizyolu ile taşınmakta olup, yılda 38000'den fazla gemi İstanbul Boğazı'ndan bu taşımacılıktan payını alabilmek için geçiş yapmaktadır. İstanbul Boğazı gemiler açısından keskin manevra gerektiren güzergâh ve aynı anda iki farklı yönde akıntı rejiminin gözlemlenmesi nedeniyle en tehlikeli su yolları arasında gösterilmektedir. Karşılıklı gemi geçişlerinin olması ile bu tehlike çok daha yüksek oranlara ulaşabilmektedir. Bu tez çalışmasında İstanbul Boğazı yapısı kaynaklı akıntı rejimi ele alınarak, İstanbul Boğazı için en uygun trafik ayrım düzeni önerisi sunmak üzere Gemi Köprüüstü Simülatörleri tabanlı risk analizi çalışması yapılmıştır. Simülatörler üzerinde farklı gemi boyutlarına göre, çevresel ve akıntı değişkenleri tanımlanarak, kaza risklerini minimize etmek için en uygun seperasyon hattı önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
More than 80% of the world's transportation needs are carried out by sea, with over 38,000 ships passing through the Istanbul Strait each year to get their share of this transportation. The Istanbul Strait is considered one of the most dangerous waterways due to its sharp maneuvering requirements for ships and the simultaneous observation of two different current regimes. The danger increases significantly with mutual ship crossings. In this thesis study, the current regime stemming from the structure of the Istanbul Strait is addressed, and a risk analysis study based on Ship Bridge Simulators is conducted to propose the most suitable traffic separation scheme for the Istanbul Strait. Different ship sizes are defined on the simulators, along with environmental and current variables, and the optimal separation line suggestion is presented to minimize accident risks.