Astım hastalarının EKG ve ekokardiyagrafilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of electrocardiographic and echocardiographic findings of ASTHMA patients
  1. Tez No: 808614
  2. Yazar: TAHA TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Astım genel olarak solunum semptomları görülmesine rağmen kardiyak semptomlara da neden olabilir. Astım hastalarında kronik hipoksi ve inflamasyona bağlı olarak akciğer kapillerlerinde direnç artar ve pulmoner arter basıncı yükselir. Artmış pulmoner vasküler direnç nedeniyle sağ kalp fonksiyonları etkilenir bu nedenle de sağ ventrikül hipertrofisi ya da dilatasyonu görülebilir. Bu çalışmada astımlı olguların kontrol grubuyla ekokardiyografik ve elektrokardiyografik yöntemler ile karşılaştırılması ve kardiyak etkilenmenin değişkenlik gösterip göstermediğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji polikliniğinde 01.01.2022 ile 01.01.2023 tarihleri arasında astım tanısıyla takip edilen hastalar ve Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine başvuran aynı yaş ve cinsiyetteki herhangi bir hastalığı olmayan çocuklardan çalışmaya dahil edilen 50 kontrol ve 50 astımlı olmak üzere toplam 100 hasta verileri retrospektif olarak incelendi. Sonuçlar: Çalışmaya 50 kontrol, 50 astım tanısı olan hastalar olmak üzere toplam 100 katılımcı dahil edildi. Astım hastaları grubu yaş ortalaması değeri 10,1 iken kontrol grubu yaş ortalaması 10,7 olarak elde edilmiştir. Gruplara göre yaş ortanca değerleri arasında, katılımcıların cinsiyetlerinin oranı ve ağırlık ortanca değerleri arasında istatistiksel olarak farklılık göstermemektedir. Sırasıyla p değerleri (p=0,342) (p=0,317) (p=0,255)'dir. Gruplara göre VKİ (vücut kitle indeksi) ortanca değerleri arasında anlamlı bir fark elde edilmemiştir (p=0,446), ancak VKİ Zskoru ortalama değerleri arasında anlamlı bir fark elde edilmiştir (p=0,014). Gruplara göre nabız ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmiştir (p=0,001). Astım hastaları grubu nabız ortalama değeri 97,4 iken kontrol grubu nabız ortalama değeri 85,5 olarak elde edilmiştir. Astım hasta grubunda sinüs taşikardisi oranı %52 iken kontrol grubunda sinüs taşikardisi oranı %24 olarak elde edilmiştir. QTc ortanca değerleri ve QT dispersiyonu ortanca değerle arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmiştir, sırasıyla p değerleri (p=0,028) (p=0,001)' dir. TAPSE (Tricuspid annular plane systolic excursion) ortalama değerleri arasında anlamlı bir fark elde edilmiştir (p=0,014). Astım hastaları grubu TAPSE ortalama değeri 22,3 iken kontrol grubu TAPSE ortalama değeri 24,1 olarak elde edilmiştir. Gruplara göre FEV1(forced expiratory volume in first second of FVC), FEV1/FVC, FVCex(forced vital capacity), PEF(Peak Expiratory Flow) ortanca değerleri arasında anlamlı bir fark elde edilmiştir. Sırasıyla p değerleri (p=0,001, p=0,005, p=0,001, p=0,001)' dir. Tartışma: Sonuç olarak; Astım, solunum sistemiyle sınırlı olmayan bir hastalıktır ve kardiyovasküler sistemi de etkileyebilir. Astım semptomlarına bağlı olarak solunum zorluğu, takipne (hızlı solunum), taşikardi (hızlı kalp atışı) gibi durumlar akciğerlerde inflamasyon ve hava yolu tıkanıklığına yol açarak pulmoner vasküler direncin artmasına neden olabilir. Uzun süreli ve kötü kontrollü astımda artan pulmoner vasküler direnç, sağ kalbin daha fazla zorlanmasına ve sol kalp ön yükünün etkilenmesine yol açabilir. Bu durum kronik hipoksi, sol ventrikül kasında hipertrofi ve yeniden yapılanmaya neden olabilir ve sol ventrikül fonksiyonlarını etkileyebilir. Ayrıca astım atağı sırasında artan intratorasik basınç, sağ kalp ön yükünü etkileyebilir ve sağ ventrikülün daha fazla çalışmasına neden olabilir. Astımın kardiyovasküler sistem üzerindeki etkilerinden dolayı hastaların kardiyak fonksiyonlarının değerlendirilmesi, kardiyak sağlıklarının izlenmesi önemlidir. Çalışmamızda astımın kardiyak etkilenme üzerine etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Çalışmamızın, toplumda sık görülen, önemli morbiditelere ve ekonomik kayıplara neden olan bir hastalık olan astımın kardiyovasküler sistem üzerine etkilerinin belirlenmesi, varsa risk faktörlerinin tanımlanması ve kardiyovasküler sistem patolojisi saptanması halinde; astımlı olguların erken dönemde kardiyovasküler açıdan değerlendirilmesiyle kardiyovasküler sistem morbiditelerinin azaltılması konularında literatüre katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although asthma generally manifests with respiratory symptoms, it can also cause cardiac symptoms. In patients with asthma, resistance in the pulmonary capillaries increases due to chronic hypoxia and inflammation, leading to an increase in pulmonary arterial pressure. The increased pulmonary vascular resistance can affect the functions of the right heart, and therefore, right ventricular hypertrophy or dilation may be observed. In this study, it was aimed to compare patients with asthma with a control group using echocardiographic and electrocardiographic methods and to investigate whether cardiac involvement varies. Material and Methods: In this study, data from a total of 100 patients, including 50 control and 50 asthmatic patients, who were retrospectively examined, were included. These patients were either diagnosed with asthma and followed up at the Pediatric Allergy and Immunology outpatient clinic of Dicle University Faculty of Medicine between 01.01.2022 and 01.01.2023, or children of the same age and gender with no diseases who applied to the Pediatric Cardiology outpatient clinic. Results: A total of 100 participants were included in the study, consisting of 50 control subjects and 50 patients diagnosed with asthma. The average age of the asthma patient group was 10.1 while the control group had an average age of 10.7. No statistically significant difference was found between groups regarding median age values, gender ratios, and median weight values with respective p-values of 0.342, 0.317, and 0.255. There was no significant difference between the groups in terms of median BMI (body mass index) values (p=0.446), however, a significant difference was found between the mean BMI Z-score values (p=0.014). A statistically significant difference was found between groups in terms of average pulse rates (p=0.001). The average pulse rate for the asthma patient group was 97.4, while the control group had an average pulse rate of 85.5. The rate of sinus tachycardia was 52% in the asthma patient group, while it was 24% in the control group. Statistically significant differences were found between median QTc values and median QT dispersion values with respective p-values of 0.028 and 0.001. A significant difference was found between the TAPSE (Tricuspid annular plane systolic excursion) average values (p=0.014). The average TAPSE value was 22.3 in the asthma patient group, while it was 24.1 in the control group. Significant differences were found between the groups in terms of median values of FEV1 (forced expiratory volume in the first second of FVC), FEV1/FVC, FVCex (forced vital capacity), PEF (Peak Expiratory Flow) with respective p-values of 0.001, 0.005, 0.001, 0.001. Discussion: Asthma is not a disease limited to the respiratory system and can also affect the cardiovascular system. Asthma symptoms such as dyspnea, tachypnea (rapid breathing), and tachycardia (rapid heartbeat) can lead to inflammation and airway obstruction in the lungs, resulting in an increase in pulmonary vascular resistance. In long-term and poorly controlled asthma, increased pulmonary vascular resistance can strain the right heart and affect the preload of the left heart. This situation can lead to chronic hypoxia, hypertrophy, and remodeling in the left ventricular muscle and can affect the functions of the left ventricle. Moreover, increased intrathoracic pressure during an asthma attack can affect the preload of the right heart and cause the right ventricle to work harder. Due to the effects of asthma on the cardiovascular system, it is important to evaluate patients' cardiac functions and monitor their cardiac health. Our study investigated whether asthma has an effect on cardiac involvement. We believe our study will contribute to the literature by determining the effects of asthma, a disease common in the community causing significant morbidity and economic loss, on the cardiovascular system, identifying any risk factors, and if cardiovascular system pathology is detected; reducing cardiovascular system morbidity by early cardiovascular evaluation of asthmatic cases.