Laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan hastalarda diafragmatik krus onarımı ve gastropeksinin postoperatif reflü ve komplikasyonlara etkisi
The effect of diaphragmatic crush repair and gastropexin on postoperative reflux and complications in patients undergoing laparoscopic sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 808657
  2. Yazar: BERK TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG), günümüzde en çok uygulanan bariatrik cerrahi ameliyatıdır. Genel olarak LSG hastalarda yeterli kilo kaybı sağlar ve obezite tedavisinde etkili bir yöntemdir. Ancak bazı hastalarda LSG sonrasında yetersiz kilo kaybı ve operasyon komplikasyonlarına bağlı olarak revizyonel cerrahi oranları günden güne artış göstermektedir. LSG'den sonra gelişen reflünün cerrahi tedavisinde günümüzde en sık kullanılan yöntem laparoskopik roux-en-y gastrik bypasstır (LRYGB). LRYGB'nin zor bir teknik olması, anastomoz yapılması gerekmesi, malabsorbtif bir yöntem olmasından dolayı, literatürde LSG sonrası gelişebilecek reflüyü engellemek için çeşitli prosedürler tanımlanmıştır. Çalışmamızda LSG uygulanan hastalara krus onarımı ve gastropeksi prosedürü ekleyerek, gelişebilecek reflü ve reflüye ait komplikasyonları engellemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmada Kasım 2022 ile Temmuz 2023 tarihleri arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde morbid obezite nedeniyle LSG ve LSG ile krus onarımı-gastropeksi yapılan hastalardan iki grup oluşturuldu. Uyguladığımız prosedürün reflü üzerine etkisi, her iki gruptaki hastalara uygulanan anketler ile değerlendirildi. Ayrıca ikincil sonlanım noktası olarak hastaların kilo kaybı, postoperatif komplikasyonlar, hastanede kalış süresi, operasyon süresi ve proton pompa inhibitörü (PPİ) kullanım bilgileri kaydedildi. Bulgular: Hastaların takiplerinde LSG ile krus onarımı-gastropeksi tekniğinin reflü semptomları üzerine etkisi istatiksel olarak anlamlı bulundu. Beklendiği gibi operasyon süresi kontrol grubuna kıyasla daha uzundu. Hastanede kalış süresi, postoperatif komplikasyonlar kilo kaybı ve postoperatif PPİ kullanımına bakıldığında ise gruplar arası istatiksel anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: LSG sonrası reflü gelişimi ve gelişen reflü nedeniyle yapılan revizyon cerrahisi literatürdeki çalışmalarda bildirilmiştir. Uyguladığımız LSG ile krus onarımı- gastropeksi tekniğinin, hastalarda gelişebilecek reflü semptomlarını azalttığını gördük. LSG sonrası gelişen reflüye bağlı revizyon cerrahisinin maliyeti ile uyguladığımız yöntemin maliyeti karşılaştırıldığında ve uyguladığımız yöntemin sonuçları değerlendirildiğinde, tekniğimizin güvenle uygulanabilir bir yöntem olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: Laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) is the most commonly performed bariatric surgery method today. In general, LSG provides adequate weight loss in patients and is an effective method in the treatment of obesity. However, in some patients, revisional surgery rates are increasing day by day due to insufficient weight loss and complications after LSG. Today, the most commonly used method in the surgical treatment of reflux after LSG is laparoscopic roux-en-y gastric bypass (LRYGB). Since LRYGB is a difficult technique, anastomosis is required, and it is a malabsorbive method, various procedures have been defined in the literature to prevent reflux that may develop after LSG. In our study, we aimed to prevent the complications of reflux and reflux that may develop by adding crous repair and gastropexy procedure to patients undergoing LSG. Materıals and Methods: In the study, two groups were formed from patients who underwent LSG and LSG and crus repair-gastropexy due to morbid obesity at Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital in Istanbul between November 2022 and July 2023. The effect of our procedure on reflux was evaluated by questionnaires applied to patients in both groups. In addition, weight gain, postoperative complications, length of hospital stay, duration of operation and proton pump inhibitor (PPI) usage were recorded as secondary endpoints. Results: In the follow-up of the patients, the effect of crus repair-gastropexy technique with LSG on reflux symptoms was found to be statistically significant. As expected, the operation time was longer compared to the control group. When the length of hospital stay, postoperative complications, weight gain and postoperative PPI use were examined, there was no statistically significant difference between the groups. Conclusion: The development of reflux after LSG and the revision surgery performed accordingly have been reported in the literature. We have seen that the crus repair- gastropexy technique with LSG we applied reduced the reflux symptoms that may develop in patients. When the cost of revision surgery due to reflux after LSG is compared with the cost of the method we apply and the results of the method we apply are considered, we believe that our technique is a safely applicable method.