Crafting an empire: The Hereke Factory Campus (1842-1914)
Bir imparatorluğu zanaatle donatmak: Hereke Fabrika Kampüsü (1842-1914)
- Tez No: 808667
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Rutgers, The State University of New Jersey-Newark Campus
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Osmanlı İmparatorluğu modernizasyonunun en çarpıcı örneklerinden biri, 1842 yılında Hereke'de kurulan kumaş ve halı fabrikasıdır. Fabrika, İmparatorluğun endüstriyel emek tarihinin küçük bir evrenini temsil eder. Bu çalışmada Hereke, erken dönem Osmanlı işgücünün yaşam tarzlarını ve endüstriyel ilişkilerini vurgulayan bir dizi temayı keşfetmek için bir mercek olarak kullanılmıştır: işgücü yönetimi, çocuk işçiliği, toplumsal cinsiyet, barınma, eğitim, moda ve çok kültürlülük. Çalışma üç ana başlıkta toplanabilir: Birincisi, barınma konusu; Hereke, Avrupa'da çalışanları için özel yapım konut sağlama modelini benimseyen ilk fabrika kampüslerinden birini temsil ediyor. İkincisi, çocuk işçiliği ve eğitim; fabrika sadece yetimler, yerel çocuklar ve fabrika çalışanlarının çocuklarına istihdam sağlamakla kalmadı, aynı zamanda programına bir eğitim ve öğretim programı olan bir okulu da dahil etti. Üçüncüsü, fabrikanın mimari tarihi; fabrikadaki genel çalışma koşullarının ve farklı fabrika çalışanları ile memurları arasında var olan yapısal eşitsizliğin derecesinin önemli bir göstergesini temsil ediyordu.
Özet (Çeviri)
One of the starkest examples of the Ottoman Empire's new modernity was the fabrics and carpet model factory founded at Hereke in 1842. This dissertation focuses on the evolving conditions and social developments that took place over seventy-two years of production at Hereke, and discuss that the factory represented a microcosm of the Empire's wider industrial labor history. Hereke was used as a lens through which to explore a range of themes that, taken together, highlight the lifestyles of the early Ottoman workforce and its industrial relations: labor management, industrial action, child labor, class, gender, housing, education, clothing fashion, the uses of industry, and multiculturalism. The original contribution to knowledge is to use a wide range of primary resources from the Ottoman archives to build a detailed picture of how labor relations within a trailblazing Ottoman factory campus both operated in practice and changed over time. Special emphasis is placed on three main aspects of this campus. First, the issue of housing, as Hereke represents one of the first factory campuses in Europe to adopt a model of providing custom-built housing for its workers. Second, child labor and education, since the plant not only took in orphans and provided employment to local children and the children of factory employees, but also included a school with a training and education program. Third, the plant's architectural history, which represents a crucial indicator of the overall working conditions at the factory and the degree of structural inequality that existed between different plant employees and functionaries.