65 yaş üstü hastalarda anestezi indüksiyonu sonrası hipotansiyonu öngörmede karotis akım zamanının rolü
The role of carotid FLOW time in predicting of hypotension after anesthetic induction in patients over 65 years of age
  1. Tez No: 808666
  2. Yazar: İSMAİL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Genel anestezi indüksiyonu ile ilişkili hipotansiyon akut böbrek hasarı ve miyokardiyal iskemi gibi postoperatif komplikasyonlarla ilişkilidir. Çalışmamızın hedefi, 65 yaş üstü hastalarda genel anestezi indüksiyonu sonrası gelişebilecek hipotansiyon için anestezi öncesi bakılan FTc'nin prediktif değerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel ve kesitsel olarak planlanan çalışmamız Çukurova Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulunun onayı ve hastaların onamı alındıktan sonra 1 Haziran 2022 ve 1 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya genel anestezi altında elektif cerrahi geçirecek olan 65 yaş üstü 93 hasta dahil edildi. Hastaların operasyon odasına alınmadan 10 dakika önce ultrasonografi eşliğinde FTc değeri hesaplandı. Genel anestezi indüksiyonundan önce sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basıncı (OAB) ve kalp hızı ölçüldü. Anestezi indüksiyonu intravenöz(iv) 1-2 mg/kg propofol ile sağlandı ve trakeal entübasyon için 0,6 mg/kg iv roküronyum eklendi. Maske ventilasyonu sırasında sevofluran % 1-2 ve %50-50 oksijen-azot protoksit karıĢımı kullanıldı. İndüksiyon sonrası 1'er dakika aralıklarla 3 dakika süreyle, SKB, DKP, OAB ve kalp hızı ölçüldü. Direkt laringoskopi ve endotrakeal entübasyon sempatik stimülasyona neden olacağı ve kan basıncında değişikliğe yol açacağı için endotrakeal entübasyon öncesi ölçümler sonlandırıldı. Anestezi indüksiyonu sonrası gelişen hipotansiyon tedavisinde ilk olarak noradrenalin, ikinci seçenek olarak iv kristalloid kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 72,6±5,2, % 66,7'si erkek ve % 75,3'ü ASA II idi. Hastaların % 84,9'unda ek hastalık mevcudiyeti saptandı ve en sık saptanan ek hastalık hipertansiyon (%50,5) idi. Ortalama açlık süresi 11,3±2,7 saat, preoperatif düzeltilmiş FTc değeri 333,8±18,9 idi. İndüksiyon sonrası hipotansiyon 25 hastada gelişti.
Özet (Çeviri)
Objective: General anesthesia related hypotension is associated with postoperative complications, such as acute kidney injury and myocardial ischemia. The aim of our study is to determine the predictive value of preoperative FTc monitoring for the development of hypotension following general anesthesia induction in patients over 65 years of age. Material and Method: This prospective and cross-sectional study was conducted between June 1, 2022, and June 1, 2023, with approval from the Çukurova University Clinical Research Ethics Committee and informed consent from patients. Ninety-three patients 65 years and older undergoing elective surgery under general anesthesia were included in the study. The FTc value was calculating with ultrasonography 10 minutes before the patients were taken to the operating room. Before induction of general anesthesia, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean arterial pressure (MAP), and heart rate were measured. Anesthesia induction was achieved with intravenous (iv) 1-2 mg/kg propofol, and iv rocuronium 0.6 mg/kg was added for tracheal intubation. During mask ventilation, 1-2% sevoflurane and a mixture of 50% oxygen and 50% nitrous oxide were used. After induction, SBP, DBP, MAP, and heart rate were measured at 1-minute intervals for 3 minutes. Measurements were terminated prior to endotracheal intubation, because direct laryngoscopy and endotracheal intubation could cause sympathetic stimulation and blood pressure changes. Noradrenaline was the first-line treatment for hypotension, and crystalloid solution was used as the second option. Results: The mean age of the patients was 72.6±5.2 years, 66.7% male and 75.3% ASA II. Comorbidity was detected in 84.9% of the patients, and the most common comorbidity was hypertension (50.5%). Mean fasting time was 11.3±2.7 hours, and average preoperative corrected FTc value was 333.8±18.9. Post-induction hypotension developed in 25 patients.