Sağlık çalışanlarında işkoliklik ve iş biçimlendirme düzeylerinin incelenmesi - Ardahan ili örneği
An examination of workaholism and job crafting levels among healthcare workers - The case of Ardahan province
  1. Tez No: 987896
  2. Yazar: CAN TÜRKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL KIROĞLU ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
İşkoliklik ve iş biçimlendirme son yıllarda popülerliğini artıran, çalışanları ve örgütleri doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen konulardır. Bağımlılık düzeyinde aşırı çalışma olarak tanımlanan işkoliklik ve yapılan işin çalışan tarafından düzenlenmesini içeren iş biçimlendirmeye verilen önem giderek artmaktadır. Çalışanların refahı, performansı ve sağlıkları örgütün verimliliği ve sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir. Buradan hareketle bu araştırmanın asıl amacı, sağlık çalışanlarının işkoliklik ve iş biçimlendirme davranışı düzeylerinin ölçülmesi ve bu iki davranış modeli arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Aynı zamanda işkoliklik ve iş biçimlendirmeye başvuruda bazı sosyo-demografik değişkenlerin ne kadar etkili olduğu tespit edilmiş ve bu iki davranışın hangi demografik değişken grubunda ne seviyede olduğu da incelenmiştir. Ardahan il merkezinde bulunan tüm sağlık kurumlarında çalışan sağlık çalışanları (hemşire, hekim, uzman hekim, ebe, sağlık teknikerleri ve tıbbi teknikerler) araştırmanın evrenini ve tam sayım yöntemi ile ulaşılabilen 433 kişi de örneklem grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve çevrimiçi anket yöntemiyle toplanan verinin analizi SPSS 27.0 istatistik programı ile yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, sağlık çalışanlarında işkoliklik ve iş biçimlendirme düzeylerinin yüksek olduğu ve demografik değişkenlerin bu düzeyleri etkilediği yönündedir. Ayrıca iki değişken arasında olumlu yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara dayanarak işkolikliğin çeşitli iş biçimlendirme teknikleriyle olumlu olarak düzenlenebileceği, örgütlerin çalışanları takip ederek olumsuz etkilerden kaçınması ve eğitim gibi insan kaynakları uygulamaları ile çalışanlara iç biçimlendirme için fırsat sunulması gerektiği sonuçlarına ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
Workaholism and job crafting are two topics that have gained popularity in recent years, directly or indirectly affecting employees and organisations alike. Workaholism, which is defined as excessive work at an addictive level, and job crafting, whereby employees organise their own work, are both becoming increasingly important. Employee well-being, performance and health are extremely important in terms of an organisation's productivity and sustainability. Based on this, the main objective of this study is to measure levels of workaholism and job crafting behaviour among healthcare workers, and examine the relationship between these two behavioural models. Additionally, this study has determined the extent to which certain sociodemographic variables influence workaholism and job crafting, and has examined the levels of these two behaviours across different sociodemographic groups. The study population comprises healthcare workers (nurses, physicians, specialist physicians, midwives, healthcare technicians, and medical technicians) working in all healthcare institutions in the Ardahan provincial centre, and the sample group consists of 433 individuals who could be reached through the census method. The study used a survey model, and the data collected via an online questionnaire were analysed using the SPSS 27.0 statistical program. The study's findings indicate that workaholism and job crafting levels are high among healthcare workers, and that these levels are influenced by demographic variables. Additionally, a positive relationship was found between the two variables.