Yahudilik'te aile ve kadın
Family and women in judaism
- Tez No: 808668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET EŞMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yahudilik, günümüzde yaklaşık 16 milyon mensubu olan bir dindir. Dünyanın dört bir yanında mensubu bulunması, onların farklı kültür ve medeniyetlerden etkilenmesine neden olmuştur. Asırlar boyunca sürgün hayatı yaşamaları onların pek çok toplum ile etkileşime geçtiğini göstermektedir. Dönemin insanları ile sürekli bir çatışma içerisinde olmuşlardır. Karakterleri, ideolojileri ve aile yaşantıları farklı olan milletlerle hayatlarını sürdürmek zorunda kalmışlar. Tevrat ve Talmud'da belirtildiği şekilde yaşamaya ne kadar çok gayret etseler de toplumların kültürlerinden etkilenmiş aynı zamanda da etkilemişlerdir. Neticede bu toplumsal beraberlik Halaka'da belirtilmiş olan bazı dini kuralları ve uygulamaları teorikte değiştirmese bile pratikte, mezhepler arasında bazı farklılıkların meydana gelmesine neden olmuştur. Bu farklılıklardan birisi de Yahudilikteki aile yaşantısıdır. Tanah'ta erkek ve kadının aile içi görev ve sorumlulukları belirtilmiştir. Neslin devamı Yahudilikte çok önemli bir yere sahip olduğu için her iki cinsiyetten bunun bilincinde olmaları beklenir. Nitekim kadın, ailenin yapı taşıdır. Bir bireyi çocukluğundan itibaren terbiye eden ve topluma yararlı hale getiren yine odur. Lakin bazı din ve toplumlarda kadının bu durumu farklılık göstermektedir. Yahudilikte de kadın, erkeğin egemenliği altında hayatını sürdürmektedir. Dolayısıyla kadın birçok yönden erkeğe göre daha alt sınıfta değerlendirilmiş ve yaptırımlara maruz kalmıştır. İbadet, neslin devamı, şahitlik, miras gibi birçok alanda erkeğin hakimiyeti söz konusudur. Kadının bu durumu yenilikçi hareketlerin de etkisiyle beraber modern hayatta bazı değişikliklere uğramıştır.
Özet (Çeviri)
Judaism is a religion with approximately 16 million members today. The fact that they have members all over the world has caused them to be influenced by different cultures and civilizations. The fact that they lived in exile for centuries shows that they interacted with many societies. They were in constant conflict with the people of the period. They had to continue their lives with nations with different characters, ideologies and family life. No matter how hard they tried to live as stated in the Torah and Talmud, they were also influenced by the cultures of the society. As a result, although this social unity did not theoretically change some of the religious rules and practices stated in Halaka, in practice, it caused some differences between sects. One of these differences is the family life in Judaism. In the Tanakh, the family duties and responsibilities of men and women are specified. Since the continuation of the generation has a very important place in Judaism, both sexes are expected to be aware of this. As a matter of fact, the woman is the building block of the family. It is he who trains an individual from his childhood and makes him useful to society. However, in some religions and societies, this situation of women differs. In Judaism, women continue their lives under the rule of men. Therefore, women were evaluated in a lower class than men in many ways and were exposed to sanctions. Male dominance is in question in many areas such as worship, continuation of the generation, witnessing and inheritance. This situation of women has undergone some changes in modern life with the effect of innovative movements.