Denial of host country identity, depressive symptoms, and well-being among young syrian adults: The role of stigma and challenged belonging
Suriyeli genç yetişkinlerde kimlik inkarı, depresif belirtiler ve iyi olma halleri: Damgalanmanın ve sorgulanan aidiyet hissinin rolü
  1. Tez No: 808673
  2. Yazar: KHALED MAHMOUD MOHAMED ELAZAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİME ZEYNEP CEMALCILAR, PROF. DR. BÜLENT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yeni toplumlara entegre olurken, göçmenler kimlikleri ile ilgili çeşitli zorluklarla karşılaşabilirler. Bu zorluklardan biri, kişinin kimliği (örneğin, kültürel kimliği) kabul edilmemesi veya inkar edilmesi (kimlik inkarı). Göçmenler, ev sahibi olan ülkenin bir parçası olmayı kimliklerinin önemli bir yönü olarak görseler bile, o ülkenin vatandaşları onları bu şekilde algılamayabilir. Bu kimlik inkarı deneyimi, kimlik gelişimi için kritik olan yaşta göç eden genç göçmenlerde özellikle önem taşıyabilir. Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan genç Suriyeli yetişkinlerde Türk kimlikliğin inkar edilme deneyimleri, depresif belirtiler ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Kimlik inkarı ve damgalama üzerindeki farklı literatürlerden yararlanarak, kimliğin inkarı, depresif belirtiler ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide mülteciler hakkındaki damgalama algıları ve öngörüleri ile birlikte sorgulanan bir aidiyet duygusunun aracı rolünü incelemekteyiz. Bu çalışmanın verisi, Türkiye'de yaşayan 156 genç (18-30 yaş) Suriyeli yetişkinden çevrimiçi olarak toplanmıştır. Bulgular, kimlik inkarının algılanan damgalama ve öngörülen damgalama aracılığıyla depresif semptomlarla olumlu yönde, psikolojik iyi oluşla olumsuz yönde ilişkili olduğunu göstermektedir. Üstelik, bulgularımız, sorgulanan bir aidiyet duygusuna sahip olmanın, kimlik inkarının depresif belirtiler ve psikolojik iyi oluşla paralel olarak ilişkilendirildiği başka bir bağımsız mekanizma olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, sınırlamaları ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
While integrating into new societies, immigrants may face several identity related challenges. One of these challenges is having an aspect of one's identity (e.g., cultural identity) being unacknowledged or denied (i.e., identity denial). Even if immigrants feel that being part of the host country is an important part of their identity, citizens of the host country may not perceive them as such. This experience of identity denial could be particularly relevant to young immigrants who arrived in the host society at an age that is critical for identity development. The current study investigates the association between experiences of Turkish identity denial, depressive symptoms, and psychological well-being among young Syrian adults living in Turkey. Drawing on distinct literature on identity denial and stigma, we examine the mediating role of a challenged sense of belonging along with the perceptions and anticipation of stigma about refugees in the relationship between identity denial, depressive symptoms, and psychological well-being. Data for this study were collected online from a sample of 156 young (18-30 year old) Syrian adults living in Turkey. The findings suggest that identity denial is positively associated with depressive symptoms and negatively associated with psychological well-being through perceived stigma and anticipated stigma. Moreover, our findings suggest that having a challenged sense of belonging is another independent mechanism through which identity denial is associated with depressive symptoms and psychological well-being (parallel mediation). Implications, limitations, and future directions are discussed.