Bir Tıp Fakültesi hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarına yönelik iş yeri şiddetinin sıklığı ve belirleyicilerinin değerlendirilmesi: kesitsel bir çalışma
Evaluation of the frequency and determinants of workplace violence against healthcare workers in a Medical Faculty Hospital: a cross-sectional study
- Tez No: 808672
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Bir tıp fakültesi hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarına yönelik iş yeri şiddetinin sıklığı ve belirleyicilerinin değerlendirilmesini değerlendirmek amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu kesitsel bir çalışmadır. Mart- Nisan 2023 tarihleri arasında anket ile yapıldı. Ankette katılımcı özelliklerini sorgulayan ve şiddet türlerine uğrama durumunu sorgulayan sorular soruldu. BULGULAR: Çalışmaya toplam 950 kişi katıldı. İşyerinde katılımcıların %96,3'si sözel şiddete, %20,3'ü fiziksel şiddete, %77,8'si psikolojik şiddete, %4'ü cinsel şiddete maruz kalmıştır. Şiddeti en çok uygulayan hasta yakını ve erkektir. Şiddete maruz kalınan en çok yer servis, çalışma saati ise gündüz mesaisidir. Şiddetin en çok nedeni hasta/yakınlarının uygunsuz istekleridir. Hekimler, hemşirelere göre sözel şiddette anlamlı olarak (p=0,33) daha fazla uğramıştır. Kadın sağlık personelleri, erkek sağlık personellerine göre sözel şiddete anlamlı olarak (p=0,41) daha fazla maruz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to evaluate the frequency and determinants of workplace violence against healthcare workers in a medical faculty hospital. MATERİALS AND METHODS: This is a cross-sectional study. It was conducted with a questionnaire between March and April 2023. In the questionnaire, questions were asked about participant characteristics and the type of violence experienced. RESULTS: A total of 950 people participated in the study. In the workplace, 96.3% of the participants were subjected to verbal violence, 20.3% to physical violence, 77.8% to psychological violence, and 4% to sexual violence. The most frequent perpetrators of violence are relatives of patients and men. A total of 950 people participated in the study. The most common place of exposure to violence is the ward and working hours are daytime shifts. The most common cause of violence is inappropriate requests by patients/relatives. Physicians were significantly (p=0.33) more exposed to verbal violence than nurses. Female healthcare workers were exposed to verbal violence significantly (p=0.41) more than male healthcare workers.