Minnesota nikotin yoksunluk ölçeği Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliabilty study of the minnesota nicotine withdrawal scale
  1. Tez No: 808677
  2. Yazar: ENES BERK BİŞKİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYHAN BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Nikotin yoksunluk sendromunun sigarayı bırakmada büyük bir engel olduğu ve sigaraya tekrar başlamanın en büyük etkenlerinden olduğu bilinmektedir. 1986'da nikotin yoksunluğu semptomlarını değerlendirmek için geliştirilen Minnesota Nikotin Yoksunluk Ölçeği nikotin yoksunluk semptomlarının kendi kendine bildirim ölçümleri arasında en kısa ölçek olarak kabul edilir ve ölçeğin psikometrik özelliklerinin üstünlüğü yapılan birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Çalışmamızda Türk literatürüne katkıda bulunmak, sigara yoksunluk semptomlarının niceliksel değerlendirmesine yardımcı olmak amacı ile Minnesota Nikotin Yoksunluk Ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasının yapılması amaçlanmıştır.. Çalışmamıza Kasım 2022– Nisan 2023 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniği Sigara Bırakma Ünitesi, S.B.Ü. Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Preventif Onkoloji Bölümü Sigara Bırakma Birimine başvuran ve sigarayı bıraktıktan bir hafta sonra yüz yüze ulaşılan katılımcılar katılmaktadır. Ulaşılan toplam katılımcı sayısı 125' tir. Katılımcılara 15 tane sosyo demografik ve sigarayla ilgili bilgileri içeren soru ve Minnesota Nikotin Yoksunluk Ölçeği'nden oluşan anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Smoking is one of the most important preventable causes of mortality and morbidity in the world. The World Health Organization (WHO) defines smoking as“the world's fastest-spreading and longest-lasting epidemic”. It is known that nicotine withdrawal syndrome is a major obstacle to quitting smoking and is the biggest factor in starting smoking again. The Minnesota Nicotine Withdrawal Scale, which was developed in 1986 to evaluate nicotine withdrawal symptoms, is considered to be the shortest scale among the self-report measures of nicotine withdrawal symptoms, and the superiority of the psychometric properties of the scale has been proven by many studies. In our study, it was aimed to make a Turkish validity and reliability study of the Minnesota Nicotine Withdrawal Scale in order to contribute to the Turkish literature and help the quantitative evaluation of smoking withdrawal symptoms. Participants who applied to Hacettepe University Family Medicine Polyclinic Smoking Cessation Unit, Keçiören Training and Research Hospital Smoking Cessation Polyclinic and Hacettepe University Preventive Oncology Department Smoking Cessation Unit between November 2022 and April 2023 and were contacted face-to-face one week after quitting smoking were included in our study. The total number of participants reached is 125. A questionnaire consisting of 15 socio-demographic questions and scales was applied to the participants.