Günümüz sanatında botanik kullanımı
The use of botany in contemporary art
  1. Tez No: 808696
  2. Yazar: BEGÜM MÜTEVELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu eser metin çalışmasında, bitki ve botaniğe genel bir bakış ile bilimsel olarak botaniğin tanımı, bitkinin yeryüzü ve insan hayatı için önemi, çeşitli kültürel ve dini inanışlar, ritüeller ile olan ilişkileri araştırılmış, bu ilişkilerin yanı sıra ilaç yapımı ve tıp alanında yapılan araştırmaların neticesinde bitkinin aynı zamanda sanatsal bir biçim olarak çeşitli elyazmaları ve kitaplarda ve sanat eserlerinde, bilimsel ya da sembolik ifadelerle görülmesiyle bitki formunun sanattaki yeri geçmişten günümüze belirli örnekler üzerinden incelenmiştir. Bilimsel illüstrasyonların yanı sıra, resim sanatında bitkinin yeri ve bitki temsilleri ağırlıklı olarak batı sanatı örnekleri ile gösterilmiştir. 19. ve 20. yüzyıla gelmeden daha genel sembolik ifadelerle kendine yer bulan bitkilerin, bu yüzyıllardan itibaren daha bireysel ya da toplumsal sembollere evirilmesi ve 20. yüzyıldan itibaren toplumsal, bilimsel ve kültürel gelişmeler doğrultusunda botaniğin sanat yapıtında kullanım şekilleri ve yansımaları irdelenmiş, günümüzdeki etkileri incelenmiş, bu konuya eğilmiş farklı sanatsal disiplinlerden çalışmaların çağdaş örnekleri incelenerek, günümüz sanatında çevre, ekosistem ve sürdürülebilirlik bağlamında bitkinin ve bitki formunun sanattaki yeri araştırılmıştır. Bir süredir sanatsal çalışmalarımın ana unsurlarını oluşturan bitkiler üzerinden, geçmişten günümüze tarihsel örneklerle bağ kurarak çalışmalarımın analizi yapılarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the definition of botany as a science with a general overview of plants and botany, the importance of plants for the earth and human life, their relations with various cultural and religious beliefs and rituals, and the place of the plant form in art has been examined through specific examples from the past to the present, as a result of research in the field of pharmaceuticals, the plant is also seen as an artistic form in various manuscripts and books and works of art, with scientific or symbolic expressions. In addition to scientific illustrations, the place of the plant in the art of painting and plant representations are mainly shown with examples from western art. Before the 19th and 20th centuries, plants, which found a place for themselves with more general symbolic expressions before the 19th and 20th centuries, evolved into more individual or social symbols since these centuries, and in line with the social, scientific and cultural developments since the 20th century, the ways and reflections of botany in artworks have been examined, their effects today have been reviewed, contemporary examples of works from different artistic disciplines that have focused on this subject have been explored, and the role of the plant and plant form in art in the context of environment, ecosystem and sustainability in today's art has been investigated. The study was concluded by analyzing my works by establishing a connection with historical examples from the past to the present through plants, which have been the main elements of my artistic works for a while.