Kronik lenfositik lösemi hastalarında tanı anından tedavi endikasyonuna kadar olan süre üzerine etkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors influencing on the time from diagnosis to the indication of treatment in patients with chronic lymphocytic leukemia
  1. Tez No: 808708
  2. Yazar: DOĞUKAN AKÇALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kronik lenfositik lösemi yavaş seyirli bir hastalık olup tüm hastalarda tedavi endikasyonu oluşturmaz. Bu çalışmamızda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi ve Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde takip edilmiş bir grup hastanın bazı demografik verileri, laboratuvar, sitogenetik, akım sitometri sonuçlarını, fizik muayene ve radyoloji bulgularını inceleyerek; bunların tanı anından tedavi endikasyonuna kadar geçen süre üzerindeki etkilerini retrospektif olarak araştırmayı amaçladık. Yöntem: 2010-2022 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hematoloji Bölümü ve Adana Şehir Eğitim ve Araştıma Hastanesinde başvuru ve takibi olan 144 Kronik lenfositik lösemi hastasının dosya ve otomasyon sonuçlarına bakıldı, retrospektif olarak yaş, cinsiyet, hemogram değerleri, biyokimyasal değerleri, Ig düzeyleri, 17p delesyon varlığı, akım sitometri markerları, en büyük lenf nodu büyüklüğü, DAT düzeyi, splenomegali/hepatomegali varlığı kayıt altına alındı, Rai evrelemeleri yapıldı. Bu değerlerin ve sonuçların tanı anından tedavi endikasyonuna kadar olan süre üzerine etkileri analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 63,6±10,9 yıl iken, 80 (% 55,6)'i erkek idi. Erkek/Kadın oranı 1,25/1 idi. Hastalardan 16 (% 11,1)'sında 17p delesyonu, 54 (% 37,5)'ünde hepatomegali, 67 (% 46,5)'sinde splenomegali, 119 (% 82,6)'unda ise lenfadenopati varlığı saptandı. D. Coombs pozitifliğine hastaların 16 (% 11,1)'sında rastlandı. 17p delesyonu, hepatomegali ve splenomegali tespit edilen hastalarda tedaviye geçen süre (ay) ortalamaları daha düşük idi (sırasıyla p=0,039; p=0,041; p=0,028).
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic lymphocytic leukemia (CLL) is a slowly progressing condition which won't need treatment indication around all patients. In this work, we aimed to inspect the demographics, cytogenetics, flow cytometrics, laboratory results; physical examinations and and radiological findings of patients of Balcalı Hospital of Çukurova University Medical Faculty and Adana City Hospital to do a research on retrospective effects of these aforementioned reviewed findings from diagnosis to indication of treatment. Method: Age, sex, hemogram values, biochemical values, Ig levels, presence of 17p deletion, flow cytometric markers, the size of the largest lymph node, DAT levels, splenomegaly/hepatomegaly presence of 144 Chronic lymphocytic leukemia patients who applied to, and have their conditions tracked by Hematology Department of Çukurova University Medical Faculty and Adana City Training and Research Hospital between 2010-2022 are reviewed retrospectively and then registered. RAI stagings are performed at the time of diagnosis in patients. The effect of these results on the time from diagnosis to indication of treatment is analyzed. Results: The mean age of the patients 63,6 and 80 (%55,6) were male. Male/female ratio was 1,25/1. 17p deletion was determined in 16 patients (%11.1), hepatomegaly in 54 patients (%37.5), splenomegaly in 67 patients (%46.5), and lymphadenopathy in 119 patients (%82.6). D. Coombs positivity was found 16 (%11,1) of patients. Treatment period (in months) was below the average in pateints with 17p deletion, hepatomegaly, splenomegaly (respectively p=0,039; p=0,041; p=0,028).