Türkiye'de eğitilebilir hafif düzey zihinsel engelli öğrencilerin beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status of students with mild mental retardation in turkey
- Tez No: 808713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Türkiye'de eğitilebilir hafif düzey zihinsel engelli öğrencilerin beslenme durumlarının değerlendirilerek eğitilebilir hafif düzey zihinsel engelli öğrencilere uygun beslenme alışkanlıklarını ortaya çıkarmaktır. İki bölümden oluşan araştırmanın ilk bölümünde konuya ilişkin literatür incelenerek tanımlamalar ve genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümünde ise çalışmanın asıl konusu olan“Türkiye'de eğitilebilir hafif düzey zihinsel engelli öğrencilerin beslenme durumlarının değerlendirilmesi”'ne yer verilerek bu alana ilişkin yapılmış çalışmaların incelenmesi sonucunda hafif düzey zihinsel engelli öğrencilerin beslenme durumları değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre ilkokul, ortaokul, mesleki eğitim merkezi ve çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören hafif düzey zihinsel engelli öğrencilerin beslenme durumlarında görülen sorunların; bilişsel, psikomotor ve fiziksel gelişimleri üzerinde etkili olduğu, aileden kaynaklandığı ve bu faktörler içerisinde en etkili olanın psikomotor davranışlar olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is revealing appropriate nutritional conditions for educable mild mentally disabled students by evaluating nutritional conditions of educable mild mentally disabled students in Turkey. The research consists of two parts. In the first part, the literature on the subject is examined and definitions and general information are given. In the second part, the main subject of the study was examined.“Evaluation of the nutritional status of trainable mild mentally retarded students in Turkey”As a result of these examinations, the nutritional status of students with mild mental retardation was evaluated. According to the studies, some problems were observed in the nutritional status of mildly mentally retarded students studying in primary school, secondary school, vocational training center and various rehabilitation centers. It has been determined that it is effective on cognitive, psychomotor and physical development, originates from the family, and psychomotor behaviors are the most effective among these factors.