İdrarda iyodun spektrofotometrik tayini
Spectrophotometric determination of iodine in urine
  1. Tez No: 65663
  2. Yazar: ÜMİT DİVRİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Hayvanlar ve insanlar için yaşamsal öneme sahip iyodun idrardaki tayini, iyot eksikliğinin belirlenmesinde en kolay yoldur. Bu konuda bir çok çalışma yapılmaktadır. Ancak, farklı iyot tayin teknikleriyle bulunan sonuçlararası uyumsuzluk ve örnekler arasındaki farklılıklar nedeniyle güvenilir iyot tayini önemli sorun olmuştur. Bu çalışmada, iyot eksikliğini belirlemede önemli gösterge olan idrarda iyot tayini için rutin bir yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır. Sağlıklı ve-.guatrlı yetişkin ve çocuklarla, diyabetli çocukların idrarlarında iki ayrı spektrofotometrik yöntemle iyot tayini yapıldı, lyot-nişasta tekniğine, reaktif miktarlarının ve idrarın ana bileşenlerinin etkileri araştırıldı. Model çözeltide, iyodun gözlenebilme sınırı 2.30 ug/L bulunmuştur. İdrar örneklerinin iyot içerikleri, sağlıklı yetişkin ve çocuklarda, diyabetli çocuklarda, guatırlı yetişkin ve çocuklarda sırası ile 80±î 1.4 ug/L, 59±5.3 ug/L, 29±13.î ug/L, 25±15.5 u,g/L ve 24±8.9 ug/L olarak bulunmuştur. Her iki spektrofotometrik yöntem ile bulunan sonuçlar birbiri ile uyumludur. HPLC yöntemiyle de guatrlı bir çocuğun idrarında iyot tayini yapılmış ve iyot derişimi 16 ug/L bulunmuştur. Bu derişimin, iyot-nişasta yöntemiyle bulunan derişimden (25 ug/L) daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Vİ SUMMARY. The determination of iodine in urine that has vital importance for human and animals is the easiest way of to determine the deficiency of iodine. A lots of studies have been performed about this subject. However, due to no correlation among the results which have been found by different iodine determination techniques and differences among samples the iodine determinations are made the iodine determination an important problem in this study, it has been aimed to develop a routine method to determine iodine in urine to find deficiency of iodine. The iodine determinationsnvere done in the urine of healty and goitred adults, and normal, diabetes, goitred children by two different spectrophotometric methods. The effects of major components of urine and the amounts of reagents were investigated for the iodine-starch technique. The detection limit of the iodine-starch method in model solution was 2.30 fig/L. The iodine contents of the urine samples of healthy adults and children, diabetes children, goitred adults and children were 80111.4 ug/L, 59±5.3 fig/L, 29± 13.1 ug/L, 25± 15.5 ug/L and 24±8.9 ug/L respectively. The results found both spectrophotometric methods were correlated. Also, determination in a goitred children urine analysis was run with HPLC method and iodine concentration was found 16 fig/L. This value was lower than the result found by the iodine starch method (25 fig/L) for this sample.