Enerjik bedenden performansa oyuncunun çalışması ve bir sahneleme NOT B. (Beckett Değil)
From energetic body to the performance: Actor's training and a staging NOT B. (NOT Beckett)
  1. Tez No: 808752
  2. Yazar: EZGİ UZŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÜMİT AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüz tiyatrosunda oyuncu tüm özgürleşme vaatlerine karşın genellikle bir üst bakışın örgütlediği çalışma ortamında kendi sahnesel varlığını canlı tutabilmek için dışsal dayanaklar aramaya devam etmektedir. Halbuki oyuncu sadece dışarıdan gelen verilere yaslandığında sahne yaşamı giderek kendini tekrarlayan cansız bir görüntüye dönüşecektir. Oyuncunun her türlü dışsal veriden önce kendi çalışmasını örgütleyebileceği, yaratıcı ve özgür bir zemin vardır. Bu oyuncunun kendisi, sahne bağlamında yarattığı enerjik bedenidir. Bu çalışma oyuncuyu, seyirciyle ilişkisi içinde, tiyatronun merkezinde gören bir araştırmanın sonucudur. Çalışma içinde kendini dikte etmeyen hem seyirciye hem de oyuncuya kendi evrenlerini yaratabilecekleri boşluklar sunan bir üretimin yolları aranmış ve özgür bir tiyatro olayının olasılıkları oyuncunun çalışması temelinde ele alınmıştır. Çalışma içinde oyuncunun kendi sahnesel araçları üzerinde yaptığı araştırma ilk aşamada enerjik bedeni oluşturmak üzerinde temellenmiştir. Bu noktada oyuncunun içinde özgürce hareket edebileceği bir çalışma tasarımı yapılmıştır. Uygulama aşamasında oyuncunun enerjik bedeni ve doğaçlama çalışmaları yoluyla bir sahnesel repertuvar oluşturulmuştur. Söz konusu repertuvar boşluk mantığıyla üretilen bir performans metni ile ilişki içinde ele alınmıştır. Sonuç olarak NOT B. (Beckett Değil) adlı çalışma üretilmiş ve bir gösterim yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's theatre, the actor, despite all the promises of emancipation, generally continues to seek external foundations in order to keep his/her stage existence alive in a working environment which is organized by a supervision. Nonetheless, when the actor only gives credence to external data, that actor's life on stage will gradually turn into a lifeless image that repeats itself. There is a creative and free ground on which actors can organize their work before any external data. This ground is the actor him/herself, the energetic body s/he creates in the context of the stage. This study is the outcome of the research that interprets the actor in the center of the theater in his/her relationship with the audience. In this study, the ways of a creation that does not dictate itself and offers free spaces where both the audience and the actor can create their own universes are searched, and the possibilities of an emancipated theatrical event are discussed based on the actor's work. In the working process, the actor's research on his/her own stage tools has been based upon creating the energetic body in the first stage. At this point, a practice design in which the actor can act freely has been made. During the practice phase, a stage repertoire was created through the actor's energetic body, and improvisation process. The repertoire in question was combined with a performance text made with the logic of the void. As a result, the work called NOT B. (Not Beckett) was generated and staged.