Genç erkeklerde normal ve yüksek proteinli diyet ile kuvvet egzersizlerinin vücut bileşimi ve performansa etkisi
The effect of body composition and performance of normal and high protein diet and strength exercises in young men
  1. Tez No: 617780
  2. Yazar: ABDULHAKİM KARATOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma; Elazığ'da özel bir Fitness merkezi'ne vücut geliştirme amacıyla gelen, kuvvet egzersizi yapan, genç erkek bireylere verilen normal ve yüksek proteinli diyetlerin vücut bileşimi ve performans üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Sekiz hafta boyunca kuvvet egzersizleri yapan sedanter, 18-35 yaşları arasında, Beden Kütle İndeksleri (BKİ) 30 kg/m²'den az olan gönüllü 26 erkek birey çalışmaya alınmış ve katılımcıların 11'i normal proteinli diyet (NPD), 15'i yüksek proteinli diyet (YPD) tüketmiştir. NPD grubu günde 1. hafta 1.97 g/kg, 8. hafta 1.98 g/kg, YPD grubu ise 1. hafta 2.63 g/kg, 8. hafta 2.58 g/kg protein tüketmiştir. Çalışmaya katılan genç erkek bireylerin, vücut ağırlıkları, boy uzunlukları ile vücut analiz ölçümleri araştırmacı tarafından alınmış ve anket formuna kaydedilmiştir. Besin tüketim kaydı, biri hafta sonu olmak koşuluyla haftanın 3 günü katılımcılardan alınmıştır. Diyetin ilk haftası ve son haftasının enerji ve makro besin öğeleri ile protein kalitesi hesaplanmıştır. Çalışmada katılımcılardan performanslarının değerlendirilmesi için; 900 Çömelme testi, Mekik (Sit-ups) testi, Şınav (Push-ups) testi, Barfiks (Pull-ups) testi ve Bench Press testini (1-RM) çalışmanın başında ve sonunda tekrarlaması istenmiştir. Günlük alınan enerji ortalaması, 1. hafta NPD grubunda 2444.6 kkal iken, YPD grubunda 2655.5 kkal, 8. hafta ise NPD grubunda 2429.9 kkal iken YPD grubunda 2682.8 kkal'dir. Bireylerin protein alımlarına bağlı olarak kas kütlelerindeki çalışma başlangıç ve sonundaki farklar NPD ve YPD grubunda sırayla; 1.081 ± 0.709 kg ve 1.346 ± 0.597 kg, yağ kütlelerindeki farklar; -1.263 ± 1.919 kg ve -2.651 ± 1.754 kg, vücut yağ yüzdelerindeki farklar -1.072 ± 1.782 ve -3.013 ± 1.898'dir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effect of normal and high protein diets on body composition and performance of the young male individuals doing strength exercise who were enrolled in a fitness center in Elazığ for bodybuilding. Twenty-six male sedanter volunteers aged between the ages 18-35 with a body mass index (BMI) of less than 30 kg/m² were included in the study. 11 of them maintained a normal protein diet (NPD) and 15 of them maintained a high protein diet (YPD). The NPD group consumed 1.97 g/kg/day protein in the first week 1,98 g/kg/day protein in the 8th week while YPD group consumed 2.63 g/kg/day in the first week and 2,58 g/kg/day protein in the 8th week. Participants' body weight, height and body analysis measurements were taken by the researcher and recorded in the questionnaire form. Food intake records were taken from the participants for 8 weeks, 3 days a week, one of which was at the weekend. Energy, macronutrients values and protein quality of first and 8th weeks' food intake records were calculated. In order to evaluate the performance of the participants, they were asked to repeat 90° Squat, Sit-ups, Push-ups, Pull-ups and Bench Press (1-RM) Tests at the beginning and end of the study. The average daily energy intake was 2444.6 kcal in NPD group, 2655.5 kcal in YPD group for the first week and 2429.9 kcal in NPD group and 2682.8 kcal in YPD group for the 8th week. The differences in protein intake and muscle mass of the individuals in the NPD and YPD groups at the beginning and end of the study were respectively; 1.081 ± 0.709 kg and 1.346 ± 0.597 kg, the differences in fat masses were; -1.263 ± 1.919 kg and -2.651 ± 1.754 kg, the differences in body fat percentages were -1.072 ± 1.782 and -3.013 ± 1.898.