Geleneksel Türk halk müziğinde bas gitar kullanımı: TRT yayınları örneklemi
The bass guitar playing in traditional Turkish folk music: A sample of the TRT's broadcast
- Tez No: 808755
- Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uzun sesler elde edebilme kapasitesi ve pest bölgedeki ses alanı ile geleneksel Türk Halk Müziğindeki (THM)“dem tutma geleneği”örtüşen bas gitarın, yapısal gelişim süreçlerinden geçerek günümüzde kendisine yer bulduğu müzik alan ve türleri de artmıştır. Ülkemizde bas bağlama çalgısının kullanılmaya başlamasını takip eden yıllar içinde geleneksel THM icra eden müzik topluluklarında, bas gitar da kullanılmış ve bu durum her geçen gün yaygınlaşmıştır. Bu tez çalışmasıyla Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) yayınları örnekleminde geleneksel THM'de kullanımı günden güne artmış olan bas gitarın, 1980-2020 yılları arasındaki beş yıllık dönemlere göre TRT yayınlarında kullanımının tarihçesi, melodik ve armonik eşlik stilleri ile icra tekniklerinin incelenmesi amaçlanmış, öneriler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the capacity to produce sustained sounds and its vocal range in the lower register that overlaps the pedal note in the traditional Turkish Folk Music, the bass guitar is used in a wide variety of genres in the field of music today by going through the structural development processes. In the years following the use of the“bass bağlama”instrument in our country, the bass guitar has also been used in music bands performing traditional TFM, and has become widespread with each passing day. This study aims to investigate the use of bass guitar that has gradually increased in traditional TFM in Turkish Radio and Television Corporation (TRT) broadcasts sample and the history of bass guitar playing in TRT broadcasts to show its development over a period of five years from 1980 to 2020 and melodic and harmonic accompaniment styles along with performance techniques, and also tries to put forward suggestions.