II. derece ayak bileği burkulması geçiren sporcularda elastik bandaj ve air-cast breys kullanımının motor performans üzerine etkisi
The Effect of elastic bandage and air-cast brace usage by the sportmen with a grade II. ankle sprain on motor performance
  1. Tez No: 80882
  2. Yazar: SEVTAP GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışma ayak bileği yaralanmalarından sonra sporcularda air-cast breys ve elastik bandaj kullanımının motor performans üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde gerçekleştirilen çalışmamızda 60 profesyonel erkek futbol oyuncusu değerlendirmeye alınmıştır. Futbol sporunun daha çok alt ekstremite kullanımını gerektiren spor dalı olması nedeniyle testler alt ekstremiteye yönelik olarak yapılmıştır. Bu testler; 1 maksimum tekrar ile kas kuvvetinin değerlendirilmesi, goniometrik ölçümler ile normal eklem hareketinin değerlendirilmesi, parmak ucunda yükselme testi ile kas kuvvet ve enduransının değerlendirilmesi, BOSCO ile tek ayak ve çift ayak vertikal sıçrama testinin değerlendirilmesi, 10 basamak sn. testinin değerlendirilmesi ve yürüme analizinin değerlendirilmesini içermektedir. Çalışmanın sonucunda 10 basamak sn. testi, tek ayak vertikal sıçrama ve parmak ucunda yükselme testinin sonuçları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been carried out to evaluate the effect of using air-cast brace and elastic bandage on motor performance of the sportmen with ankle injury. For this purpose, 60 professional football players have been studied on in the Hospital of Physical Therapy and Rehabilitation, Bolu. Since Football is a branch of sports related more with lower- extremite usage, tests have been directed to lower extremite. These tests are as follow; measuring muscle strength with maximum 1 repetition, measuring normal joint movement with goniometric system (measurement), measuring muscle strength and endurance by using“tiptoeing test”, measuring single and double feet vertical jumping with BOSCO, evaluating 10-step second test and walking analisis.