Haraguchi tip II posterior malleol kırıklarının diğer posterior malleol kırıklarına göre kötü prognozlu olmasının sebebi talusta meydana gelen kıkırdak hasarı mı?
Is the reason for the poor prognosis of haraguchi type II posterior malleolar fractures compared to other posterior malleolar fractures the cartilage damage occurring in the talus?
  1. Tez No: 923496
  2. Yazar: FURKAN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Posterior malleol fragmanına sahip ayak bileği kırıklarının tedavisi literatürde tartışmalı bir konudur. Haraguchi sınıflamasına göre Tip II kırıkların prognozunun daha kötü olduğu, kırık morfolojisi ve mekanizmasının diğerlerinden farklı olduğu gösterilmiştir. Amacımız; posterior malleolü cerrahi olarak tespit edilip intraoperatif değerlendirmede stabil bir ayak bileği elde edilen hastalardan kötü fonksiyonel sonuç skorlarına sahip olanlara MRG yaparak yaralanma esnasında taluslarında meydana gelmiş olabilecek osteokondral lezyonları saptamak ve bu lezyonların fonksiyonel sonuçlara etkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya posterior malleol kırığı nedeniyle opere edilen 32 hasta dahil edilmiştir. Hastalar prospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalar preoperatif çekilen ayak bileği tomografisi sonrası Haraguchi sınıflamasına göre gruplandırılmıştır. Hastaların fonksiyonel sonuçları cerrahi sonrası 6. Hafta ve 6. Ay takiplerinde AOFAS skorlaması ile değerlendirilmiştir.6. haftada düşük fonksiyonel sonuç skorlarına sahip hastalara ayak bileği MRG yapılmış ve taluslarında osteokondral lezyon olup olmadığı değerlendirilmiştir.6. ay fonksiyonel sonuç skorları ile MRG bulguları karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya 10 tane Haraguchi Tip I (%31.25), 9 tane Haraguchi Tip II (%28.12), 13 tane Haraguchi Tip III (%40.62) hasta dahil olmuştur. 6. Hafta AOFAS skoru kötü fonksiyonel sonuç gösteren 20 hastaya(%62.5) MRG yapılmıştır. 12 hastanın talusundan osteokondral lezyon izlenmiştir. Haraguchi Tip II hasta grubunun 6. Ay AOFAS skorları diğerlerine göre istatiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur(p0,05).Talusunda lezyon saptanan hastaların 6.
Özet (Çeviri)
Objective: The treatment of ankle fractures with a posterior malleolus fragment is a controversial topic in the literature. According to the Haraguchi classification, Type II fractures have a worse prognosis, and the fracture morphology and mechanism differ from the others. Our aim is to perform MRI on patients who had their posterior malleolus surgically fixed and achieved a stable ankle on intraoperative evaluation, but still had poor functional outcome scores, to detect osteochondral lesions that may have occurred in the talus during the injury, and to assess the impact of these lesions on functional outcomes. Materials and Methods: The study included 32 patients who underwent surgery due to a posterior malleolus fracture. The patients were prospectively evaluated. After preoperative ankle tomography, the patients were grouped according to the Haraguchi classification. The functional outcomes of the patients were evaluated using the AOFAS score during the 6th-week and 6th-month follow-up after surgery. MRI was performed on patients with low functional scores at the 6th week, and osteochondral lesions in the talus were assessed. Functional scores at the 6th month and MRI findings were compared and evaluated. Results: The study included 10 patients with Haraguchi Type I fractures (31.25%), 9 patients with Type II fractures (28.12%), and 13 patients with Type III fractures (40.62%). MRI was performed on 20 patients (62.5%) with poor functional outcomes at the 6th week based on the AOFAS score. Osteochondral lesions were observed in the talus of 12 patients. The 6-month AOFAS scores of patients with Haraguchi Type II fractures were statistically significantly lower than those of the other groups (p0.05).