Gençlik ve Spor il Müdürlüğü'nde görev yapan antrenörlerin hizmetiçi eğitim ihtiyaçlarının değerlendirilmesi (Gaziantep ili örneği)
Evaluation of the in-service training needs of the coaches working in the provincial directorate of youth and sports (Gaziantep provincial example)
  1. Tez No: 808821
  2. Yazar: RAMAZAN YAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ALINCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde gerek toplumsal gerekse de diğer alanlarda meydana gelen hızlı değişimler iş yaşamınada etki etmektedir. Bazı mesleklerin bilgilerini zaman içerisinde değerini kaybederek geçerliliğini yitirdiği ve dolayısıyla yeni bilgilere ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Bu anlamda kurumların ve çalışan bireylerin kendilerini yenilemelerinin yanında güncel bilgilere sahip olmaları gerekmektedir. Özellikle son yıllarda teknolojik anlamda meydana gelen gelişmeler kurumlarada yansımaktadır. Bu yenilik ve gelişmelere uyum sağlamanın yolu doğrudan eğitim yolu ile olmaktadır. Bu çalışma, antrenörlerin hizmetiçi eğitim programlarına ilişkin görüşlerini değerlendirmek amacıyla yapılan bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunda Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapmakta olan 40 anrenör ile ve gönüllülük esasına uygun olarak yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan mülakat yöntemi kullanılarak, elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda; Sonuç olarak antrenörlerin hizmetiçi eğitim programını faydalı olarak gördükleri ve sürekli olması gerektiğini ifade ettikleri görülmüştür. Bunun yanında antrenörler hizmetiçi eğitimi programının; mesleki anlamda gelişim sağlayan, iletişim becerisini geliştiren ve sayısının arttrılması gereken bir program olduğu tespit edilmiştir. Araştırma grubunun genel anlamda hizmetiçi eğitime ihtiyaçları olduğu görülürken, belli dönemlerde hizmetiçi eğitim programına katıldıkları ön plana çıkmıştır. Araştırmaya katılan antrenörler hizmet içi eğitim programı sürecinde; eğitim veren kişilerin yetersiz olması, konuların ilgi çekici olmaması, konuların aynı olması ve eğitim programı yapılan alanların kalabalık olmasından dolayı sorun yaşadıkları görülmüştür. Hizmetiçi eğitim programının anrenörlere birçok yönden yarar sağladığı ve yeni bilgiler elde ettikleri belirtilirken, mesleki gelişimlerine katlı sağlaması ve branşları ile ilgili yarar sunması açısından faydalı olduğu ifade edilmiştir. Antrenörler hizmetiçi eğitimin branş bazında, ihtiyaç duyulan tüm alanlarda, çocuk gelişimi alanında, iletişim kurma becerisi, sosyal ve psikoloji alanında verilmesi gerektiği yönünde görüş belirtmişlerdir. Ayrıca antrenörler hizmet içi eğitim programının daha sık ve sürekli olmasını ifade ederken, eğitimlerin alanında uzman olan kişiler ve akademisyenler tarafından verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, rapid changes in both social and other fields affect business life. It is seen that some professions' knowledge loses its value over time and loses its validity, and therefore new knowledge is needed. In this sense, institutions and working individuals need to have up-to-date information as well as renewing themselves. Especially in recent years, technological developments are reflected in institutions. The way to adapt to these innovations and developments is through direct education. This study is a study conducted to evaluate the opinions of trainers about in-service training programs. In the study group of the research, face-to-face interview technique was used with 40 coaches working in Gaziantep Provincial Directorate of Youth and Sports and on a voluntary basis. In the research, using the interview method, which is one of the qualitative research methods, the data obtained were analyzed by the content analysis method. As a result of the research; As a result, it was seen that the coaches saw the in-service training program as beneficial and stated that it should be continuous. In addition, the trainers in-service training program; It has been determined that it is a program that provides professional development, improves communication skills and needs to be increased. While it is seen that the research group needs in-service training in general, it has come to the fore that they participate in in-service training programs in certain periods. During the in-service training program of the coaches participating in the research; It has been observed that they have problems due to the inadequacy of the training providers, the fact that the subjects are not interesting, the subjects are the same, and the training programs are crowded. It has been stated that the in-service training program benefits the coaches in many ways and they gain new knowledge, while it is beneficial in terms of providing multiples for their professional development and providing benefits related to their branches. The coaches stated that in-service training should be given on the basis of branches, in all needed areas, in the field of child development, in the field of communication skills, social and psychology. In addition, while the coaches expressed that the in-service training program should be more frequent and continuous, it was concluded that the trainings should be given by experts and academicians.