Açık dünya bilgisayar oyunlarında illüstrasyon kullanımı
Use of i̇llustration i̇n open world computer games
  1. Tez No: 808829
  2. Yazar: FURKAN ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KINIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
İllüstrasyon, bir konuyu görsel olarak ifade etmek için kullanılan sanatsal bir tekniktir. Bu teknik, çizim, resim veya diğer görsel unsurların kullanılmasıyla gerçekleştirilir. İllüstrasyon, hikaye kitapları, dergiler, reklamlar, çizgi romanlar, oyunlar ve diğer görsel medya alanlarında sıkça kullanılan bir yöntemdir. İllüstrasyonlar, metnin veya anlatının anlaşılmasını kolaylaştırır, duygusal etki yaratır veya bir mesajı iletmek için kullanılır. Bu görsel öğeler, özgün tarzlar, renkler ve kompozisyonlarla oluşturulabilir. Böylece bir eserin atmosferini ve karakterini daha iyi ifade edebilir. Açık dünya oyunları, oyunculara geniş bir oyun dünyasında serbestçe dolaşma ve keşfetme imkânı sunan oyunlardır. Bu tür oyunlar, oyunculara genellikle büyük bir harita veya oyun alanı sunar ve bu alanda serbestçe hareket edebilme özgürlüğü verir. Oyuncular, kendi tercihlerine göre görevleri tamamlayabilir, yan görevlere katılabilir, keşif yapabilir ve oyun dünyasının içindeki etkileşimli unsurlarla etkileşime girebilirler. Açık dünya oyunları genellikle detaylı çevre tasarımları, zengin karakter ve geniş özelleştirme seçenekleri ile oyunculara derin ve özgün bir oyun deneyimi sunmayı hedefler. Bu çalışma, açık dünya oyunlarında kullanılan illüstrasyonlar incelemiştir. İllüstrasyonlar, oyun dünyasının görsel öğelerini oluşturan grafikler, çevre tasarımları ve karakter modelleri gibi unsurlardır. Bu özellikler, oyun deneyimini zenginleştirmek ve oyuncuların oyun dünyasına daha fazla bağlanmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Tez, farklı açık dünya oyunlarının illüstrasyon tarzlarını analiz ederek, bu illüstrasyonların oyun atmosferine, karakterizasyona ve hikâye anlatımına nasıl katkı sağladığını araştırmaktadır. Ayrıca, oyun geliştiricilerine illüstrasyonların oyun deneyimini nasıl etkileyebileceği konusunda fikirler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Illustration, on the other hand, is an artistic technique used to visually express a subject. It involves the use of drawing, painting, or other visual elements to create visual representations. Illustrations are commonly used in storybooks, magazines, advertisements, comics, games, and other visual media. They help facilitate the understanding of text or narration, evoke emotional responses, or convey a message. These visual elements can be created using unique styles, colors, and compositions to better express the atmosphere and character of a piece. Open-world games are video games that offer players the freedom to freely explore and navigate within a vast game world. These games typically provide players with a large map or game area in which they can move around freely. Players can choose to complete main quests, participate in side missions, engage in exploration, and interact with interactive elements within the game world. Open-world games often aim to provide players with a deep and immersive gaming experience through detailed environmental designs, rich characterizations, and extensive customization options. This thesis focuses on the examination of illustrations in open-world games. Illustrations in this context refer to the graphical elements that form the visual aspects of the game world, such as graphics, environmental designs, and character models. These features are utilized to enrich the gaming experience and enhance players' immersion in the game world. The thesis analyzes different illustration styles employed in various open-world games and investigates how these illustrations contribute to the game's atmosphere, characterization, and storytelling. Furthermore, it aims to provide insights to game developers regarding how illustrations can impact the overall gaming experience.